لطفا چند لحظه صبر کنید ...
معرفی اجزای تشکیل دهنده فناوری RFID - اکسس کنترل ها

معرفی اجزای تشکیل دهنده فناوری RFID - اکسس کنترل ها

تجهیزات اکسس کنترل ، دستگاههای سخت افزاری و نرم افزاری هستند که برای کنترل دسترسی افراد و ثبت رفت و آمد افراد یا ورود و خروج کالاها یا خودروها و ...  به مکان خاصی مورد استفاده قرار می گیرند که با توجه به اهمیت این نوع دستگاهها کلیه قابلیتها و اجزای تشکیل دهنده و فعالیت های سامانه های هوشمند توتکو در این زمینه در منوی اکسس کنترل به صورت مجزا بررسی شده است . با این وجود با توجه به اینکه اکسس کنترل ها یکی از اجزای مهم فناوری که با توجه به اهمیت این نوع دستگاهها کلیه قابلیتها و اجزای تشکیل دهنده و فعالیت های سامانه های هوشمند توتکو در این زمینه در منوی اکسس کنترل به صورت مجزا بررسی شده است . با این وجود با توجه به اینکه اکسس کنترل ها یکی از اجزای مهم فناوری RFID هستند در اینجا هم بررسی میگردند .

دستگاه های کنترل دسترسی در انواع مختلف و با قابلیت تعریف کارت های RFID و MIFARE به بازار رائه میگردند این دستگاه ها با توجه به کاربردشان امکانات متفاوتی را دارا هستند . تحت شبکه بودن ، قابلیت تشخیص علائم حیاتی از قبیل تشخیص چهره ، تشخیص اثر انگشت و ... و نیز دارا بودن انواع پورتهای ورودی و خروجی از قبیل پورت شبکه ، پورت RS232 ، پورت ویگند و نیز ضریب حفاظت فیزیکی از قبیل میزان ضد آب بودن و ضد گرد و غبار بودن این دستگاهها را از همدیگر متمایز می کند .

سیستم های کنترل دسترسی با هدف ایجاد امنیت بیشتر در سیستم های نظارتی در مواردی مانند پارکینگ های هوشمند، مراکز تجاری و ورزشی و ... مورد استفاده قرار می گیرد. روشهای شناسائی دستگاه های کنترل دسترسی عبارتند از :

 الف ) شناسائی علائم حیاتی شامل تشخیص چهره ، تشخیص اثر انگشت ، تشخیص کف دست

ب ) شناسائی با علائم غیر حیاتی شامل کارتهای شناسائی هوشمند که اغلب به منظور شناسائی افراد مورد استفاده قرار میگیرند . این کارتهای هوشمند که عمدتاً در سه فرکانس RF و Mifare و UHF  در بازار موجود می باشند در سیستمهای کنترل دسترسی استفاده می شوند.

 علاوه بر کارتهای هوشمند ، میتوان از فنارویهای Barcode یا QRcode نام برد که به علت هزینه کم و یکبار مصرف بودن مورد توجه مدیران در استفاده از این سیستمها قرار میگیرند ( در متروها و شهرهای بازی با چاپ این کدها روی کاغذ به وفور مورد استفاده قرار میگیرند ) . استفاده از رمز نیز یکی دیگر از روشهایی است که امکان صدور فرمان باز یا بسته شدن را به اکسس کنترل فراهم می نماید .