لطفا چند لحظه صبر کنید ...
کاربرد فناوری RFID : در صنعت طلا و جواهرات

کاربرد فناوری RFID : در صنعت طلا و جواهرات

برای مشاهده  یک فیلم کوتاه از نحوه استفاده از فناوری RFID در تجارت طلا و جواهرات اینجا کلیک فرمائید

یکی از فن آوری هایی که امروزه در مشاغل مختلف به خصوص در بازار تجارت مورد استفاده قرار می گیرد فناوری پیشرفته  RFID می باشد که با استفاده از شناسایی توسط فرکانس رادیویی عمل  شمارش موجودی کالاها و محصولات انجام میگیرد که بکار گیری این فناوری انقلابی در صنعت طلا و جواهرات به وجود آورده است.

زمانبر بودن محاسبه فروش روزانه و آمارگیریهای روزانه و دوره‌‌ای از موجودی طلا و جواهر ،  ضرورت کنترل روزانه از خریدها و فروش روزانه ،  ضرورت محاسبه فوری قیمت کالا و ارائه آن به نرخ روز به مشتری ، صدور فاکتور فروش لحظه ای و بدون معطلی به مشتریان ، احاطه بر ویترین و اعمال نظارت بر کالاها به منظور جلوگیری از سرقت و مفقود شدن طلا و جواهرات و دهها دلیل دیگر باعث گردیده است تا فروشندگان و تولید کنندگان طلا و جواهرات از این فناوری پیشرفته به نحو مطلوب بکار گیرند .

با بکارگیری این فناوری به‌روز و جدید در مدیریت فروشگاه های طلا و جواهر فروشی و یا کارگاه های طلا و جواهر سازی، می توان علاوه بر سهولت و راحتی در کار و بالابردن دقت، فرصتی بدست می آورد که تمرکز بر فروش بالا رفته و از هدر رفتن وقت جلوگیری شود

علاوه بر این با توجه به نوسان لحظه ای قیمت طلا در بازارهای جهانی ، این امکان فراهم میگردد تا با کوچکترین تغییر قیمتی بلافاصله قیمت محصول به نرخ بهروز محاسبه و ارائه گردد .  

 

    مزایای استفاده از فناوری RFID در هوشمند سازی تجارت  طلا و جواهر:

1.         جلوگیری از سرقت و مفقودی قطعات طلا

2.        امکان ثبت دقیق و با جزئیات ورود و خروج محصولات

3.     امکان ایجاد فضای اعتمادسازی برای مشتریان و ایجاد تجربه کاربری جدید و متمایز از رقبا

4.     پیدا کردن هر محصول خاص بدون اتلاف زمان

5.     راحت شدن از انبارگردانی های طولانی، پرهزینه و همراه با خطا

6.     جلوگیری از اختلاف حساب

7.     دست یابی به آمار و اطلاعات دقیق از قبیل اطلاعات دقیق هر محصول ، اطلاع از میزان فروش هر نوع محصول و رسیدن به آمار پرفروش ها

8.     و ...

 

تجهیزات RFID مورد نیاز برای استفاده از فناوری RFID :

1.     تگ rfid  :

تگ از مهم‌ترین اجزای یک سیستم rfid و شناخته شده‌ترین تجهیزات rfid است که به آن لیبل rfid یا برچسب rfid نیز گفته می‌شود؛ مهم ترین وظیفه  تگ  rfid، اختصاص هویت منحصر به فرد به هر کالا، از طریق شناسه  منحصر به فرد موجود در آن است.

تگ rfid از یک قطعه الکترونیکی کوچک برای ذخیره اطلاعات و همچنین یک آنتن برای انتقال و دریافت سیگنال‌ها تشکیل شده است. تگ RFID با نصب به روی یک قطعه طلا و یا هر محصول دیگری ، امکان رهگیری و شناسایی آن را فراهم می‌کند .

 

2.     ریدر   RFID :

ریدر یا قرائتگر  rfid دارای یک ماژول در درون خود است که به صورت فرستنده و گیرنده سیگنال‌های فرکانس رادیویی عمل می‌کند این سیستم به صورت بدون سیم، با تگ rfid ارتباط برقرار می‌کند و اطلاعات تگ را به نرم‌افزار انتقال می‌دهد. ریدرهای  rfid کاربردها و انواع گوناگونی داردکه ریدر برد بلند از رایج‌ترین آنها بوده و خود انواع مختفی دارد .

 

3.     نرم افزار RFID :

وظیفه اصلی نرم افزار مدیریت فروش و کنترل کالاها بوده تا بتوان به صورت روزانه نسبت به کنترل حساب و کتاب مجموعه پاخت . از جمله ویژگی‌های مهمی که اکثر این نرم افزارها باید داشته باشند  می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

امکان تعریف کاربران و ایجاد سطحوح مختلف دسترسی

امکان تعریف انواع کالاها و مشخصات فنی و نیز پرارمترهای تعیین کننده در تعیین قیمت

امکان تعریف تولیدکنندگان و تامین گنندگان کالاها

امکان محاسبه خودکار قیمت کالاها با توجه به تغییرات قیمت به صورت لحظه ای

امکان ثبت مشخصات مشتریان و سوابق آنها

امکان تعیین مبلغ دریافتی و تعیین میزان بدهی مانده و ...

امکان صدور فاکتور و پیش فاکتور به صورت لحظه ای

امکان اخذ گزارشات لحظه ای و دوره ای از موجودی و فروش و نیز استخراج گزارشات مدیریتی مورد نیاز

تخصیص تصاویر و فیلم محصولات جهت ایجاد گالری