لطفا چند لحظه صبر کنید ...
کاربرد فناوری RFID : در صنعت و تجارت دارو

کاربرد فناوری RFID : در صنعت و تجارت دارو

برای مشاهده یک فیلم کوتاه از نحوه استفاده از فناوری RFID در داروخانه ها اینجا را کلیک فرمائید

داروخانه ها و کارخانجات تولیدی دارو از مشاغل و صنایعی هستند که امروزه به نحو احسن از فناوری RFID  استفاده می کنند . استفاده از فناوری شناسایی داروها توسط فرکانس رادیویی علاوه بر اینکه موجب تسهیل و تسریع در امر شمارش موجودی داروها ، تشخیص زود هنگام داروهای در حال اتمام به منظور تامین بموقع نواقصات دارویی و همچنین فروش روزانه گردیده است باعث گردیده است که رهگيري دارو ، کنترل تاريخ توليد و انقضاء دارو و نیز شناسايي داروي اصل از تقلبي براحتی انجام گیرد .

هر چند امروزه تقریبا در تمامی داروخانه ها استفاده از بارکد برای کنترل فروش بکار گرفته میشود با این وجود ایراد استفاده از این فناوری این است که برای کنترل تاریخ انقضای داروها لازمست هر روز افراد مختلفی بکار گرفته شود تا با قرائت بارکد روی دارو اطلاعات مربوط به آن دارو را استخراج کنند که این روش عملا مشکلات داروخانه ها را مرتفع ننموده است . تولیدکنندگان و توزیع کنندگان دارو اصرار دارند تا که کلیه اموراتی را که در زنجیره تولید و فروش انجام می­شود را تحت نظارت دقیق­ داشته و بتوانند لیست دقیقی از کالاهای موجود و نیازهای آینده را داشته باشند به همین منظور به کارگیری فناوری RFID  برای حفظ و ثبت مکان کالا و خودکار کردن روند کار در زنجیره تولید و فروش و نیز ثبت خودکار ورود و خروج کالاها به هر بخش مفید واقع خواهد بود .

از مزایای استفاده از فناوری RFID در صنعت دارو میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

 امکان مديريت دارو‌هاي برگشتي

امکان رديابي دارو‌ها و جلوگيري از سرقت

جلوگيري کردن از تقلب دارو و کمک به تأیید اصالت آن

کنترل تاریخ‌ تولید و مصرف دارو

کنترل قيمت دارو

امکان آمار‌گيري لحظه‌اي از موجودي داروها در انبار

جلوگيري از به وجود آمدن صف‌هاي طولاني و ازدحام جمعيت کنار صندوق

انبار گردانی سریع و بدون وقفه

همچنین استفاده از این فناوری در بیمارستانهای خاص که بیماران نیاز به داروهای خاص دارند و کمبود آن دارو ممکن است سلامت آن بیمار را تهدید کند کمک می کند تا  هر لحظه مقدار مورد نیاز از این داروها برای بیماران نگه داری شده و بیمارستان دچار کمبود دارویی نگردد. این فناوری  زمان کنترل را کاهش داده و داده‌های دقیق را تضمین کرده ، انواع و مقادیر صحیح داروها را دراختیار قرار میدهد.

 

تجهیزات RFID مورد نیاز برای استفاده از فناوری RFID :

1.     تگ rfid  :

تگ از مهم‌ترین اجزای یک سیستم rfid و شناخته شده‌ترین تجهیزات rfid است که به آن لیبل rfid یا برچسب rfid نیز گفته می‌شود؛ مهم ترین وظیفه  تگ  rfid، اختصاص هویت منحصر به فرد به هر کالا، از طریق شناسه  منحصر به فرد موجود در آن است.

تگ rfid از یک قطعه الکترونیکی کوچک برای ذخیره اطلاعات و همچنین یک آنتن برای انتقال و دریافت سیگنال‌ها تشکیل شده است. برچسب‌های RFID  داخل یا روی هربطری یا جعبه می‌توانند الصاق شوند که در طی فرآیند کنترل موجودی با قرائت‌گرهای دستی و یا از طریق قرائت‌گرهای ثابت به طور دائمی خوانده شوند.

2.     ریدر   RFID :

ریدر یا قرائتگر  rfid دارای یک ماژول در درون خود است که به صورت فرستنده و گیرنده سیگنال‌های فرکانس رادیویی عمل می‌کند این سیستم به صورت بدون سیم، با تگ rfid ارتباط برقرار می‌کند و اطلاعات تگ را به نرم‌افزار انتقال می‌دهد. ریدرهای  rfid کاربردها و انواع گوناگونی داردکه ریدر برد بلند از رایج‌ترین آنها بوده و خود انواع مختفی دارد .

 3.     نرم افزار RFID :

وظیفه اصلی نرم افزار مدیریت فروش و کنترل کالاها بوده تا بتوان به صورت روزانه نسبت به کنترل حساب و کتاب مجموعه پردااخت . از جمله ویژگی‌های مهمی که اکثر این نرم افزارها باید داشته باشند  می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

امکان تعریف کاربران و ایجاد سطحوح مختلف دسترسی

امکان تعریف انواع داروها و مشخصات فنی داروها

امکان تعریف تولیدکنندگان و تامین گنندگان کالاها

امکان محاسبه خودکار قیمت کالاها با توجه به تغییرات قیمت به صورت لحظه ای

امکان ثبت مشخصات مشتریان و سوابق آنها

امکان تعیین مبلغ دریافتی و تعیین میزان بدهی مانده و ...

امکان صدور فاکتور و پیش فاکتور به صورت لحظه ای

امکان اخذ گزارشات لحظه ای و دوره ای از موجودی و فروش و نیز استخراج گزارشات مدیریتی مورد نیاز

تخصیص تصاویر و فیلم محصولات جهت ایجاد گالری