لطفا چند لحظه صبر کنید ...
اجزای تشکیل دهنده سیستم های کنترل دسترسی

اجزای تشکیل دهنده سیستم های کنترل دسترسی

 

 اجزای تشکیل دهنده دستگاه های کنترل تردد :

الف ) سخت افزار سیستم کنترل تردد :

یک سیستم کنترل تردد ترکیبی از سخت افزارها و نرم افزارها می باشد که به صورت واحد ، عمل مدیریت و کنترل دسترسی افراد و اشیا را بر عهده دارد . دستگاه اکسس کنترل ، دستگاه گیت تردد ، راهبند الکترونیکی و ... از اجزای این سیستم کنترل تردد می باشند که در زیر به برخی از آنها اشاره میگردد :

دستگاه اکسس کنترل : اکسس کنترلها در انواع مختلف و با قابلیت های متفاوت عمل شناسائی کاربران ( مجاز یا غیر مجاز ) را بر عهده دارند . این دستگاهها عمل شناسائی را به دو روش شناسائی علائم حیاتی شامل تشخیص چهره ، تشخیص اثر انگشت ، تشخیص کف دست  و  شناسائی با علائم غیر حیاتی شامل کارتهای شناسائی هوشمند - که عمدتاً در سه فرکانس RF و Mifare  و UHF  در بازار موجود می باشند -  و یا فنارویهای Barcode یا QRcode و نیز رمز ، بر عهده دارند . این دستگاهها پس از شناسائی افراد و اشیایی که قبلا به آن تعریف شده اند امکان صدور فرمان باز یا بسته شدن را به یک گیت یا راهبند و ... را فراهم می نماید . امکاناتی که دستگاههای اکسس کنترل با توجه به نوع کاربرد می توانند داشته باشند عبارتند از :

برد اصلی اکسس کنترل که امکاناتی از قبیل حافظه داخلی برای ذخیره اطلاعات کاربران ، لاگ ورود خروج کاربران و تنظیمات عمومی اکسس کنترل و ... از طریق این برد انجام میگیرد . برخی از این بردها مجهز به یک سیستم عامل اندروئید می باشند که کلیه عملیات مدیریتی سیستم کنترل تردد را بدون نیاز به کامپیوتر انجام میدهند .

پورت شبکه که در سیستم های کنترل دسترسی از نوع آنلاین یا تحت شبکه ، امکان تبادل اطلاعات بین سخت افزار و نرم افزار را از طریق شبکه کامپیوتری فراهم می نمایند .

پورت RS485 که امکان تبادل اطلاعات بین سخت افزار و نرم افزار را از طریق پروتکل RS485  فراهم می نمایند .

پورت ویگند که امکان تبادل اطلاعات با ریدرهای با فرکانس برد بلند را فراهم می نمایند .

خروجی رله که این پورت با ارسال یک پالس و صدور فرمان اجرائی شامل باز شدن یا بسته شدن را برای یک دستگاه دیگر مانند قفل الکترونیکی ، راهبند ، گیت نفر رو و ... فراهم می نماید .

و سایر امکانات دیگر از قبیل امکان پشتیبانی از RS232 و امکان زنگ هشدار ، امکان نمایش وضعیت  و ... که با توجه به نوع کاربرد و قیمت و ... این امکانات موجود خواهند بود .

 

عمل کننده ها : عملگرها یا عمل کننده های سیستم کنترل دسترسی دستگاههایی هستند که پس از تشخیص هویت و شناسائی افراد یا اشیا توسط دستگاه کنترل دسترسی و صدور فرمان رله توسط آن ، اقدام به فعال شدن می نمایند نمونه ای از دستگاههای عملگر عبارتند از :

قفل های الکترونیکی که در انواع مختلف قفل مقابل برقی ( قفل زرگری ) ، قفل مگنت و قفل شفتی در بازار موجود هستند . این قفلها پس از دریافت پالس یا فرمان رله از اکسس کنترل اقدام به باز شدن یا بسته شدن می نمایند .

گیت های کنترل تردد یا گیت نفر رو که در انواع مختف گیت های شیشه ای، گیت های تمام قد، گیت های سه اهرمی و در بازار موجود هستند در مسیر عبور افراد قرار داده می شوند تا ضمن سد معبر کردن افراد نسبت به کنترل هویت افراد از طریق دستگاه های اکسس کنترل اقدام و به افراد مجاز ، اجازه عبور دهند و از ورود افراد غیر مجاز جلوگیری نمایند . گیت های کنترل تردد بهترین وسیله برای اجرای یک سیستم کنترل تردد اصولی می باشند که معمولا در ورودی ساختمانها به نحو مطلوبی عمل کنترل تردد را انجام می دهند .

راهبندهای الکترونیکی و جک های بازوئی نیز از جمله عملگرهایی هستند که در کنترل تردد وسایل نقلیه در یک پارکینگ مورد استفاده قرار می گیرند . در سامانه کنترل تردد خودرو به ‌طور خودکار تمام مراحل تصمیم گیری در مورد ورود و خروج خودرو توسط دستگاه اکسس کنترل ، کنترل شده و مدیریت وسایل نقلیه و تصمیمات دسترسی و صدور مجوز عبور توسط اکسس کنترل انجام می پذیرد سپس اکسس کنترل ، برای خودروهایی که مجاز هستند فرمان باز شدن به راهبند را صادر کرده و راهبند اقدام به باز نمودن مسیر تردد می نماید .

 

ریدرها یا قرائتگرها : در یک سیستم کنترل تردد افراد شناسائی افراد با استفاده از فناوریهای تشخیص بیومتریک یا غیر بیومتریک توسط دستگاه کنترل دسترسی یا اکسس کنترل انجام می پذیرد ولی در یک سیستم  کنترل دسترسی اشیا ، عبور یک شی اعم از خودرو و یا هر کالای دیگر از یک ناحیه ای که دارای میدان مغناطیسی می باشد تشخیص داده می شود . این میدان مغناطیسی غالبا توسط ریدر برد بلند یا آنتن UHF ایجاد میشود تا خودرو یا هر جنس دیگری - که دارای برچسب یا تگ می باشند و قبلا شناسه این برچسبها به دستگاه اکسس کنترل تعریف شده است را شناسائی و فرمان لازم را به عملگرها صادر نماید .

تگ ها : تگ ها یا برچسب ها که در اشکال مختلف مانند کارت هوشمند ، کاغذی ، برچسب شیشه ای ، مچ بند ، جاکلیدی و ... در بازار موجود هستند یکی دیگر از اجزای سیستم کنترل دسترسی هستند . هر تگ دارای یک شناسه منحصر به فرد است که شناسه منحصر بفرد آن بایستی قبلا به دستگاه کنترل دسترسی تعریف گردد و سپس چنانچه تگ مربوط به فرد یا شی عبوری در سیستم اکسس کنترل تعریف شده باشد آن فرد یا شی مجاز و در غیر اینصورت غیر مجاز خواهد بود .

 

ب ) نرم افزار سیستم کنترل تردد :

نرم افزار کنترل دسترسی عضو مکمل یک سیستم کنترل تردد می باشد . این نرم افزار امکان مدیریت تردد افراد یا عبور و مرور اشیا را فراهم نموده و گزارشات متنوعی را برای مونیتور نمودن ارائه می نماید . امکان تعریف یا حذف دسترسی به افراد مشخص در مکانهای خاص و در بازه های زمانی مشخص ، قابلیت گزارش گیری به صورت آنلاین یا آفلاین از آمار ترددهای روزانه و زمان ورود یا خروج یک فرد به مکانی خاص ،  امکان انتقال اطلاعات عبور و مرور و تردد کارکنان به سیستم های مالی و یا سایر سیستمهای نرم افزاری یکپارچه سازمان ، امکان انتقال اطلاعات بیومتریک یا غیر بیو متریک افراد از یک اکسس کنترل به اکسس کنترل دیگر از طریق شبکه یا فلش و ... از جمله مزیتها و کاربردهای نرم افزار کنترل دسترسی می باشند .

 

امکانات عمومی نرم افزار های کنترل دسترسی :

امکان گزارش گیری از کلیه ورود و خروج ها در بازه های زمانی مشخص

امکان ایجاد محدودیت تردد افراد یک گروه به تعداد مشخص در یک روز

امکان تعریف بازه زمانی روزانه و هفته ای برای تردد افراد

قابلیت پشتیبان گیری اتوماتیک

قابلیت تعریف بازه های زمانی متفاوت برای گروه های مختلف

امکان تخلیه اطلاعات از طریق شبکه و فلش

قابلیت تقویم فارسی به همراه تعطیلات رسمی در سال

امکان خواندن و بارگزاری کاربران از دستگاه به صورت آنلاین

امکان ایجاد گروه های مختلف با محدودیت دسترسی امکان

امکان تعریف مدت اعتبار در نرم افزار برای هر فرد و هر گروه

قابلیت نداشتن محدودیت بابت معرفی دستگاه و کنترل چندین دستگاه با یک نرم افزار

امکان فراخوانی ترددها به صورت روزانه، هفتگی، ماهیانه و بر اساس تاریخ

قابلیت گزارش گیری پیشرفته از تردد افراد 

قابلیت ایجاد ماژول وب سرویس برای ارتباط با سایر نرم افزارها و یکپارچه سازی

امکان مانیتورینگ ترددها

امکان ارسال اطلاعات تردد به صورت آنی و لحظه ای (time-Real ) به نرم افزار و

و امکانات دیگر