لطفا چند لحظه صبر کنید ...
کاربرد فناوری RFID : در کنترل هوشمند تردد خودرو

کاربرد فناوری RFID : در کنترل هوشمند تردد خودرو

برای مشاهده یک کلیپ کوتاه در مورد سامانه هوشمند کنترل تردد خودرو اینجا کلیک نمائید

کاربرد RFID  در کنترل تردد خودروها

همانطوریکه که مباحث قبلی مطرح گردیده است یکی از مهمترین کاربردهای  فناوری RFID   ، در پیاده سازی سیستم کنترل تردد افراد و یا اشیاء می باشد که در اینجا موارد کاربردی مربوط به سیستم کنترل تردد خودرو با استفاده از فناوری RFID ، ضرورتها ، مزایا و نیز تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز برای پیاده سازی سیستم کنترل هوشمند خودرو می پردازیم .

کنترل ورود خروج خودرو به پارکینگ های مجتمع مسکونی و سازمانها و ... باعث می شود تا ضمن نظارت کافی بر ورود و خروج خودروها به محوطه از بروز مشکلات مختلفی مانند سرقت ، خرابکاری ، جابجائی اموال و ... جلوگیری نموده و امنیت ساختمان را تامین نمائیم . همچنین استفاده از این فناوری  در مجتمع های مسکونی باعث می گردد تا با اعمال مدیریت پویا ، افرادی که حق شارژ ماهانه خود را پرداخت نمی نمایند از ورود به پارکینگ جلوگیری شوند .

سامانه کنترل تردد هوشمند خودرو :

یک سامانه هوشمند کنترل و مدیریت هوشمند پارکینگ از ترکیبی از سخت افزارها و نرم افزارها تشکیل یافته است که از فناوری RFID   در فرکانس برد بلند UHF  استفاده می نمایند . هر یک از اجزای تشکیل دنده این سامانه ، نقش مشخصی را در کنترل و مدیریت هوشمند خودرو بر عهده دارند . شناسائی خودروها ، دریافت امواج رادیوئی ، ثبت وقایع ، پردازش اطلاعات و ... در این سامانه هر کدام بر عهده یک واحد تشکیل دهنده است که در زیر شرح داده خواهد شد .

 

مزایای بکار گیری سامانه هوشمند خودرو :

افزایش امنیت مکان و امنیت خودروها با اعمال نظارت هوشمند و آنلاین

اطلاع آنلاین از ظرفیت خالی پارکینگ

کاهش خطاهای انسانی عمدی و سهوی

باز و بسته شدن اتوماتیک درب یا راهبند بدون نیاز به نگهبان

شناسایی خودروها از فاصله 15 متری

 

تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز سامانه کنترل تردد هوشمند :

آنتن برد بلند  UHF:

یک آنتن برد بلند در واقع نقش ریدر را در این سیستم بر عهده دارد . این آنتن با ایجاد میدان میدان مغناطیسی و ارسال سیگنال های رادیوئی ، در صورت قرار گرفتن تگ یا برچسب RFID ، شناسه منحصر بفرد آن تگ را شناسائی و به دستگاه کنترل دسترسی ارسال می نماید .

تگ   RFID :

تگ ها که در انواع و اشکال مختلف می باشند و برچسب نیز گفته می سوند دارای یک شناسه منحصر بفرد برای هر تگ می باشند که وقتی در میدان مغناطیسی آنتن قرار می گیرند شناسه تگ توسط آنتن خوانده می شود و برای پردازش به دستگاه کنترل دسترسی ارسال می گردد . این تگ ها در یک سیستم تردد خودرو معمولا پسیو بوده و به شکل برچسب پشت شیشه خودرو چسبانده می شود که نوع خرد شونده این برچسب های شیشه ای امکان جعل و سوء استفاده را سلب می نماید .

اکسس کنترل یا کنترل دسترسی :

این دستگاه اطلاعات خوانده شده توسط  آنتن برد بلند UHF را از طریق پورتهای ویگند دریافت کرده و پس از انطباق با داده های موجود در دیتابیس خود ، فرمان ورود یا باز شدن درب یا راهبند را صادر می کند . در صورتی که خودرو اجازه ورود داشته باشد اکسس کنترل فرمان باز شدن را به راهبند یا درب برقی می‌دهد.

راهبند اتوماتیک :

راهبند یا هر دستگاه عملگر دیگری مانند درب های اتوماتیک و ... به دستگاه اکسس کنترل متصل شده و فرمان باز و بسته شدن را از دستگاه کنترل تردد دریافت می‌کند تا بر این اساس راهبند اقدام به باز و بسته کردن مسیر نماید .

 

نکات مهمی که موقع خرید و نصب آنتن برد بلند UHF باید در نظر داشت :

مقاومت در برابر تابش نور خورشید، بارش باران و برف و گرد و غبار

تطابق فرکانسی آنتن با تگ های RFID

 

سایر کاربردهای فناوری RFID :

کنترل محدوده طرح ترافيک : کنترل 24 ساعته ، عدم خطای عمدی و سهوی انسانی ، سهولت در امر کنترل ورود خروج ، ثت هوشمند تمام وقایع و ...

کنترل عدم خروج خودروهاي ممنوع الخروج

کنترل دقیق محدوده ورود ممنوع .

 کنترل سرعت ناوگان حمل و نقل عمومي بين شهري

رديابي خودروها

اخذ عوارض بزرگراهي و ...

 

نرم‌افزار کنترل تردد خودرو  :

نرم‌افزار کنترل تردد خودرو به منظور مدیریت و کنترل ورود و خروج خودروهای یک سازمان بکار گرفته می شوند که وظیفه اصلی آن ارائه مجوز تردد و ثبت ورود و خروج خودروها به محوطه می باشد .

یک  سیستم کنترل تردد خودرو معمولا دارای امکانات زیر می باشد :

امکان تعریف یا خذف خودرو و ثبت پلاک یا ایجاد شناسه RFID

امکان تعریف یا حذف مجوز ورود و خروج خودرو در زمانهای خاص .

امکان تعریف کاربران حراست و انتظامات

امکان ثبت اتوماتیک ورود و خروج خودروها

امکان مشاهده مجوز  خروج خودرو و وسایل همراه آن و برگ ماموریت

امکان استخراج انواع گزارشات مدیریتی

امکان تعریف انواع گیت‌ها و درب ورود و خروج سازمان

امکان ارتباط با سیستم مدیریت ناوگان حمل و نقل

امکان ارتباط با ریدر RFID و دوربین پلاک‌خوان

 

سامانه مدیریت و کنترل تردد هوشمند با استفاده از فناوری  پردازش تصویر :

در  پارکینگ های خصوصی می‌توان از سیستم کنترل تردد خودرو  با استفاده از پلاک خوان استفاده نمود که در این حالت یک دوربین مدار بسته پلاک خوان در مسیر قرار میدهند و این دوربین اطلاعات پلاک خودرو را خوانده و پس از پردازش مجوز وزود یا خروج را صادر می نماید .