لطفا چند لحظه صبر کنید ...
راهبندهای الکترونیکی

راهبندهای الکترونیکی

برای مشاهده لیست محصولات راهبندهای الکترونیکی اینجا کلیک فرمائید

راهبندها ، بلاکرها یا مسدود کننده ها ، یکی دیگر از ابزارهای تجهیزات الکترونیکی هستند که برای ایجاد حفاظت فیزیکی مورد استفاده قرار می کیرند . این بلاکرها دارای انواع مختلفی هستند که با توجه به اهمیت موضوع تامین امنیت مکان و نیز با توجه به کاربرد به منظور حفاظت و جلوگیری از ایجاد اختلال توسط وسایل نقلیه در حال حرکت غیر مجاز مورد استفاده قرار می گیرند . انواع مختلف راهبندها به منظور تامین اهداف ترافیکی یا امنیتی بکار گرفته می شوند . راهبندهای امنیتی بسته به نوع استفاده و نوع کاربرد آن به دو دسته راهبندهای امنیتی سطحی و راهبندهای امنیتی دفنی تقسیم بندی می شوند .

در راهبندهای سطحی امنیتی ، راهبند در روی سطح زمین قرار می گیرد و برای نصب آن کافیست فونداسیون لازم اجرا شده و راهبند محکم در روی فونداسیون قرار گیرد ولی در راهبند امنیتی دفنی ، محل نصب راهبند حفاری میگردد و راهبند در سطح زمین قرار می گیرد تا در مواقع مورد نیاز بالا آمده و مورد استفاده قرار گیرد که راهبند انتحاری یا گیت انتحاری نمونه ای از این نوع بلاکر ها می باشد .

 

 انواع راهبندهای الکترونیکی :

راهبند بازوئی  :

 راهبندهای بازوئی که امروزه در اکثر جاها مانند ورودی پارکینگها و ادارات استفاده میگردد برای جلوگیری از ورود وسایل نقلیه به یک محدوده مشخص مورد استفاده قرار میگیرند. در این نوع راهبندها عابرین پیاده ، ویلچر ، دوچرخه و موتور سیکلت می توانند به راحتی عبور نمایند ولی از ورود وسایل نقیلیه به مکان مشخص جلوگیری بعمل می آید .

این نوع راهبندها ، بهترین راه حل را برای مدیریت و کنترل تردد خودروها ممکن می سازند که میتوانند به سیستم کنترل تردد هوشمند متصل شده و با استفاده از تگ ها یا برچسبهای  RFID یا دوربین های پلاک خوان نسبت به کنترل دقیق مبادی ورودی و خروجی اقدام نمود .

راهبند بازوئی تا شو نوع خاصی از راهبندهای بازوئی  است که در مکانهایی که محدودیت ارتفاع وجود دارد بکار گرفته می شوند که در آن بازوی راهبند یا بوم راهبند موقع بالا آمدن از وسط تا شده و با سقف برخورد نمی کند . قیمت راهبندهای تا شونده به دلیل داشتن مکانیزم خاص و یراق آلات بیشتر ، از بقیه راهبندها بیشتر است .

یکی دیگر از انواع راهبندهای بازوئی ، راهبندهای بازوئی فنس دار هستند که در کنار بوم ، نرده هایی فضای بالا یا پایین بوم را پوشش میدهند تا امکان عبور افراد یا حیوانات را از بالا یا پایین بوم غیر ممکن سازند .

 مواردی که در خرید راهبند بازوئی در نظر گرفت عبارتند از :

میزان تردد در روز

قدرت و توان موتور

اعتبار شرکت تامین کننده تجهیزات یدک

عرض معبر

 

راهبندهای بازوئی عمدتا به دو صورت راهبندهای بازوئی الکترو مکانیکی و راهبندهای بازوئی هیدرولیکی به بازار ارائه میگردند. راهبندهای الکترو مکانیکی با استفاده از فشار روغن ، بازو را حرکت میدهند و قیمت مناسب تری دارند و عمدتا در مکانهایی که تردد محدود است بکار گرفته می شوند ولی در راهبندهای بازوئی هیدرولیکی که دارای قدرت بیشتر و قیمت بالاتری هستند در جاهایی که تعداد ترددها بالا و نامحدود هستند مورد استفاده قرار می گیرند .

راهبندهای بازوئی دارای معایبی مانند مقاومت کم در برابر ضربه، سرعت حرکت کم ، امنیت پایین در برابر حملات و  می‌باشند.

 

راهبند ستونی یا بولارد :

 راهبندهای ستونی از یک ستون مستحکم فولادی تشکیل می شوند که بصورت اتوماتیک و غیر دستی از زمین بالا آمده و در برابر ورود خروج غیر مجاز جلوگیری  می نماید. این نوع راهبندها از نوع امنیتی دفنی بوده و با توجه به قدرت خود در برابر ضربه وارده مقاومت می کنند . امروزه راهبندهای ستونی در دو نوع به بازار ارائه می شوند :

    راهبند ستونی الکترومکانیکی که در این نوع راهبند بالا آمدن ستون توسط موتور الکتریکی و گیربکس انجام میگیرد . قیمت این نوع راهبندها مناسب بوده و در آنها محدودیت تردد در روز وجود دارد .

    راهبند ستونی هیدرولیکی که عمل بالا آمدن و پایین رفتن ستون توسط پمپ هیدرولیک انجام می پذیرد . قیمت این نوع راهبندها بالا بوده و در عوض استهلاک کم و امکان تردد نامحدود  را فراهم می نمایند و در مکانها پر تردد معمولا از این نوع استفاده می شوند .

در هر دو نوع راهبند ، علاوه بر پارامترهای ظاهری مانند ضخامت ، ارتفاع ، قطر ، برند و ... دو پارامتر قاومت در برابر ضربه و مقاومت شکست از مهمترین پارامترهایی هستند که بایستی مورد توجه قرار گیرند .

استوانه متحرک ، سیستم محرک ، محفظه قرار گیری تجهیزات و مدار فرمان از اجزای تشکیل دهنده یک راهبند ستونی محسوب می شوند . استوانه متحرک معمولا از جنس فولاد بوده و در مواقع لزوم در راستای قائم و به صورت کنترل شونده با ریموت به پایین یا بالا حرکت می کند و بقیه قسمتها مانند سیستم محرک و مدار فرمان در زیر سطح زمین قرار میگیرد .

 

راهبند نیزه ای :

راهبند نیزه ای یک راهبند الکترونیکی می باشد که نیزه هایی از جنس فولاد به صورت عمودی بر روی آن نصب میشوند که در مواقع لزوم این نیزه ها بالا آمده مانع تردد خودروها و عملیات تروریستی میگردند . این نیزه ها ، قدرت پاره کردن لاستیک خودرو را دارد . این راهبند یک راهبند الکترونیکی ضد تروریستی است که امروزه در مکان های امنیتی کاربرد زیادی دارد و غالبا دارای عملکرد سریع و قدرتمند بوده و برای استفاده در شرایط آب و هوایی مختلف بکار گرفته می شود .


این نوع راهبندها ، معمولا برای یک طرفه کردن و جلوگیری از عبور خودرو به کار برده می شود. شاسی و بدنه مقاوم و  مستحکم داشته که   در صورت عبور غیر مجاز خودرو لاستیک کاملا پاره خواهد شد و اجازه عبور را نمی دهد بدانجهت این نوع راهبندها را راهبند کیلر تایر هم گفته می شود . امنیت بسیار بالا در برابر حملات تروریستی، سرعت حرکت فوق العاده بالا و کمتر از 2 ثانیه ، مقاومت در برابر گرد و غبار و.. از جمله مزایای راهبندهای نیزه ای محسوب می شوند همچنین نداشتن قابلیت ترمز در حین کار ، مقاومت کم در برابر ضربه و نداشتن کنترل هوشمند از جمله معایب این نوع راهبندها می باشند .

مزایای استفاده از راهبندهای بازوئی :

صرفه جوئی در زمان و سرعت بیشتر در باز و بسته شدن و صرفه جویی در زمان

قابلیت توقف حرکت بازو و  قطع خودکار سیستم زمانی موقع برخورد به موانع .

قابلیت استفاده با سیستم های کنترل تردد هوشمند

قابلیت نصب سیستم باز و بسته کردن خودکار و بدون نیاز به نگهبان

قابلیت نصب سیستم ریموت و کنترل از راه دور

قابلیت استفاده دستی در مواقع قطع برق

قابلیت نصب دوربین برای تصویر برداری پلاک

قابلیت تنظیم زاویه بازو

 

راهبند انتحاری یا راهبند کف خواب و راهبند ضد تروریستی  :

راهبندهای انتحاری از نوع راهبندهای امنیتی دفنی هستند که معمولا در ورودی مناطق حساس از قبیل فرودگاهها ، دفاتر مقامات سیاسی ، سفارتخانه ها و ... مورد استفاده قرار می گیرند تا لز ورود خودروهای ترو.ریستی جلوگیری نمایند . این نوع راهبندها دستگاههای فولادی جوش داده شده  بسیار قوی هستند که در مواقع لزوم مانند سدی حکم در مقابل خودروهای سبک یا سنگین قرار می گیرند و موجب تخریب و انهدام و توقف خودروی انتحاری میگردند .

این راهبند ها به صورت کامل داخل زمین قرار گرفته و قابل مشاهده نیستند و در زمان احساس خطر توسط سیستم های امنیتی به سرعت مسیر را مسدود کرده و مانند دیواری مستحکم از ورود هر گونه عامل خطر ساز و انتحاری جلوگیری می‌کنند.

راهبندهای انتحاری نیز همانند انواع راهبندهای دیگر ، قابلیت اتصال به سیستم کنترل تردد هوشند را دارا بوده و میتوان با بکار گیری راهکارهای پیشرفته امنیتی این سیستم را با ساید سیستمهای امنیتی موجود تلفیق نمود .

 

ویژگیهای راهبندهای انتحاری :

همسطح با زمین نصب می شوند

دارای سرعت بالا و صدای کم می باشند .

محکم و با دوام بوده و قدرت مقاومت در برابر خودروهای بمب گذاری شده را دارا می باشد .

دارای  فناوری فشار هیدرولیکی بسیار پیشرفته می باشند .

دارای سیستم کنترل از راه دور بوده و امکان فعال کردن از راه دور با ریموت را دارا می باشند .

 

نکاتی که در انتخاب راهبند الکترونیکی انتحاری لازم است مورد توجه قرار گیرد :

میزان حساس بودن  مکان .

میزان ضربه پذیری راهبند .

میزان حفاری و امکان حفاری محل .

موتور و تجهیزات استفاده شده .

 

راهبند‌های زنجیره ای :

راهبند الکترونیکی زنجیری از ۳ قسمت اصلی تشکیل شده است که دو قسمت آن قسمت های ستونی یا ثابت است و یکی از قسمت های مهم آن قسمت زنجیری است که با حرکت این بخش مانع از عبور ماشین ها می شود.
این راهبند ها نسبت به راهبند الکترونیکی میله ای کارایی کمتری دارند ولی دارای مقاومت بیشتری هستند.

 

ویژگیهای راهبند زنجیری :

معمولا طول زنجیر از ۲ تا ۱۵ متر

دارای مقاومت زیاد در برابر ضربه وسایل نقلیه

سرعت حرکت بسیار بالا

دارای مقاومت زیاد در برابر آب ، گرد و غبار

دارای طول عمر بیشتر نسبت به راهبند میله ای

امکان نصب سیستم هوشمند برای کنترل عبور و مرور

دارای سیستم کنترل از راه دور

دارای فناوری قطع کن برای زمان قطع برق

 

راهبندهای آکاردئونی :

یکی دیگر از انواع راهبندهای الکترونیکی ، راهبند آکاردئونی می باشد که قابلیت کنترل تردد در ابعاد مختلف را دارا می باشد . این نوع راهبند با توجه به دارا بودن چرخ احتیاجی به نصب نداشته و براحتی باز و بسته می شود . همچنین با توجه به ثابت نبودن این نوع از راهبندها ، نسبت به سایر راهبندها از مقاومت پایین تر برخودار بوده و در مناطقی که امنیت بسیار بالائی نیاز دارند مورد استفاده قرار نمی گیرند .

ویژگی ها و امکانات راهبند الکترونیکی آکاردئونی :

به علت داشتن چرخ و شکل آن ، جا به جایی بسیار راحتی دارد

امکان  تغییر اندازه بعد از خرید

دارای سنسور های هشدار دهنده برای خودروها

بدلیل شکل و داشتن موتور های قوی تهویه شده سرعت باز و بسته شدن آن ها بسیار بالا است

دارای سیستم توقف اضطراری در مواقع قطعی برق

به علت ظرافت بیشتر قطعات ، نسبت به بقیه راهبند ها به مراقبت بیشتری نیاز دارند