لطفا چند لحظه صبر کنید ...
کاربرد فناوری  RFID  : در صنعت تولید و زنجیره تامین کالا

کاربرد فناوری RFID : در صنعت تولید و زنجیره تامین کالا

یکی از مشکلاتی که تولید کنندگان و ارائه دهندگان خدمات دارند کنترل خط تولید ، کنترل اموال و انبار داری محصولات خود می باشد که بر این اساس اهداف ضروری و مهمی همچون کنترل و نظارت بر فرآیند های مالی ، کنترل عملکرد پرسنل ، کنترل موجودیها و کنترل فروش و ... شکل گرفته است .

از طرفی ضرورت دارد تا یک مجموعه فعال اقتصادی بتواند سیاست گذاری صحیح و اصولی با توجه به وضعیت موجودی ، نیاز مشتریان ، شرایط و کشش بازار ، تنظیم سود ، کاهش هزینه ها و دهها پارامتر مهم تصمیم ساز داشته باشد . برای دستیابی به چنین اهدافی فناوری RFID یا ابزار مناسب و ارزشمندی می باشد تا براحتی مدیریت یک مجموعه کسب و کار را برای تحقق سیاستهای پیش رو یاری دهد . فناوری RFID ضمن شفاف سازی کلیه فرآیندهای درون سازمانی ، کارائی و بهره وری را به میزان قابل توجهی افزایش داده و امکانات لازم را برای پاسخگوئی مناسب به تقاضاها فراهم می نماید . برخی از مزایائی که پیاده سازی RFID میتواند ارائه نماید عبارتند از :

تسریع در ردیابی محصولات :

آگاهی از فرآیند گردش یک محصول در داخل کارخانه و امکان جستجوی یک محصول از طریق اطلاعاتی مانند نوع ، زمان تولید ، زمان تائید ، نام خط تولید ، نام پرسنل شیفتی و ... مدیریت یک سیستم را قادر می سازد تا بتواند مراحل مختلف تولید یک محصول را کنترل و ردیابی نماید . در فناوری RFID با استفاده از بر چسب گذاری محصولات از طریق تگ های RFID  مزیتهای بزرگی از جمله عدم نیاز به خواندن تک تک محصولات از فاصله نزدیک را دارا می باشد و از فاصله تا 10 متر نیز میتوان نسبت به ردیابی محصول اقدام نمود که این امر بر خلاف سایر فناوریهایی مانند بارکد یک بعدی یا دو بعدی ارزش افزوده فوق العاده ای را به دنبال داشته است . استفاده از چنین تگ هایی برای ردیابی محصولات ، علاوه بر اینکه امکان ردیابی آن را از ابتدا تا انتهای فرآیند مقدور می سازد بلکه موجب کاهش میزان گم شدن یا سرقت محصولات نیز میگردد .

نظارت آنلاین یا بر خط بر فرآیندهای تولید ، فروش و پشتیبانی :

اینکه مدیریت یک مجموعه کسب و کار بتواند بر تمامی مراحل فعالیت خود از ابتدای چرخه تولید تا خدمات پس از فروش نظارت داشته باشد و به صورت کامل و دقیق برای فعالیتهای مجموعه خود احاطه داشته و به صورت آنلاین پایش نماید اقدام فوق العاده ارزشمندی خواهد بود که موفقیت یک کسب و کار را تضمین می نماید و این امر صرفاً با بهره گیری از فناوری RFID ممکن خواهد بود . با بکار گیری این فناوری ، یک مجموعه تولیدی قادر خواهد بود تعداد و نوع محصولات را در مراحل خاصی از تولید تشخیص داده و سیاستهای خود را از قبیل میزان سرمایه گذاری مورد نیاز ، زمان تولید و عرضه به بازار ، تهیه مواد خام مورد نیاز و ... تنظیم نموده و ضمن تحصیل سود مورد انتظار در زمان معین ، رضایت مشتری را تامین نماید .

 

 

مدیریت داخلی پویا و آگاهانه پرسنل :

همانطور که در بالا ذکر گردید ردیابی لحظه ای محصولات و امکان نظارت بر خط بر تمامی فرآیندهای سازمانی با پیاده سازی فناوری RFID مقدور میشود . علاوه بر موارد فوق این فناوری موجب میگردد تا گزارش کاملی از نحوه عملکرد هر یک از پرسنل بدست آید . با جمع‌آوری و استخراج داده‌های جمع‌آوری‌شده از برچسب‌های RFID، اطلاعات ارزشمندی از جمله میزان فعالیت واحدهای تولیدی ، دقت عملکرد و کیفیت محصولات تولید یک فرد یا یک واحد براحتی بدست می آید .

هماهنگی منسجم واحدهای سازمانی :

در زنجیره تامین یک شرکت کسب و کار موفق ، حلقه های مختفی مانند تولید کننده ، توزیع کننده ، فروشنده ، تامین کننده ، تدارکات ، واحدهای فنی ، مالی ، حمل و نقل ، انبار و اجزای دیگر ، ارتباط تنگاتنگی با همدیگر داشته و اقدام هماهنگ این مجموعه ها با همدیگر تاثیر بسزائی در موفقیت آن را دارا می باشد . فناوری RFID  بهترین فناوری جهت ارتباط تک تک حلقه های این زنجیره تامین و در نتیجه هوشمند سازی آن می باشد .

سایر موارد :

پیاده سازی سیستم اتوماسیون مبتنی بر فناوری RFID  ، مزایای پنهان و آشکار زیادی علاوه بر موارد ذکر شده دارد از آن جمله کنترل موجودی دقیق و لحظه ای انبار ، کنترل موجودی مواد خام مورد نیاز ، کاهش هزینه‌های پرسنلی و هزینه های صرف شده در تهیه موجودی و یا مواد خام مازاد ، کاهش زمان صرف شده در شناسایی و ردیابی محصولات ، کاهش خرابیها و افزایش سرعت رفه خرابیها ، بهبود کارائی ، رفتار مسئولانه پرسنل ، رضایتمندی مشتریان ، افزایش تعهد سازمانی ، افزایش مسوولیت پذیری ، شفافیت امور فنی و مالی ، مستند سازی فرآیندها ، کاهش خطای عمدی و سهوی پرسنل ، کاهش سرقتها و ... را می توان نام برد .

 

نتیجه گیری :

استفاده از فناوری RFID  در صنعت به خصوص در تولید ، یک استراتژی راهبردی برای واحدهای فعال و پویا می باشد که قدرت رقابت را بالا برده و تضمین کننده دوام و بقای آن مجموعه تولیدی خواهد بود . امروزه RFID  در شرکتهای مبتنی بر دانش،  ابزار ارزشمندی را فراهم نموده است که در کنار زنجیره تامین ، واحدهای عملیاتی اساسی آن مجموعه از قبیل انبار داری ، خط تولید ، کنترل اموال و دارائیها و ... را به صورت یکپارچه به همدیگر مرتبط نموده و ارزش افزوده ما فوق تصور ایجاد نماید .اجزای تشکیل دهنده این فناوری شامل تگ ها یا برچسب های RFID  ، ریدرهای RFID  در فرکانسهای باند کوتاه ، متوسط ( مایفر ) و برد بلند  UHF  و یک نرم افزار کاربردی می باشند که بر اساس نیاز به صورت سفارشی تولید و تحت یک سیستم اتوماسیون یکپارچه بر کلیه فرآیندهای عملیاتی شرکت نظارت می نمایند که اطلاعات بیشتر در زمینه این فناوری در سایر پیوندهای سایت سامانه های هوشمند توتکو قرار داده شده است.