لطفا چند لحظه صبر کنید ...
مایفر چیست ، انواع مایفر ، مزایا و کاربردهای آن

مایفر چیست ، انواع مایفر ، مزایا و کاربردهای آن

فناوری MIFARE یک فناوری  ارتباط رادیوئی بدون تماس پیشرفته است که در فرکانس برد متوسط 13.56 مگاهرتز کار می کند این فناوری توسط بخش NXP Semiconductors  شرکت فیلیپس هلند به منظور دسترسی به شناسه ایمن ، کارت وفاداری مشترکین و بسیاری اهداف دیگر توسعه داده شده و از سیستم رمز گذاری امنیتی پیشرفته که امکان تقلب در آن بسیار کم است استفاده می نماید .

در حال حاضر این انواع تگ های مایفر که در اشکال مختلف کارت PVC  ، تگ جاسوئیچی ، تگ سکه ای ، مچ بند و ... تولید و به بازار ارائه میگردد این امکان را فراهم نموده است تا مشتریان یک مجموعه بتوانند براحتی و خیلی آسان نسبت به پرداخت هزینه های خود به صورت اعتباری اقدام نمایند به عنوان مثال ازیک کارت سفر برای سفر با وسایل نقلیه عمومی ، ورود به اتاق هتل ، خرید ناهار و پرداخت هزینه های مشابه استفاده نمایند .

همه کارت‌های MIFARE الزامات استاندارد صنعتی ISO14443A را برآورده نموده و همانند سایر کارت‌های بدون تماس، از یک آنتن و تراشه داخلی استفاده می‌کنند که وقتی کارت در میدان مغناطیسی خواننده قرار گرفت، واکنش نشان می‌دهد .

برای استفاده از این فناوری علاوه بر تگ های مایفر لازمست از ریدرهای بدون تماس با فرکانس 13.56 استفاده شود که توسعه نرم افزارهای کاربردی برای استفاده از این نوع فناوری نیز مورد نیاز خواهد بود .

- امنیت کارتهای مایفر :

فناوری پیشرفته بکار گرفته شده در این تجهیزات بسیار امن بوده و داده ها را در داخل کارت ایمن نگه میدارد . علاوه بر این ، تبادل اطلاعات بین تگ های مایغر و ریدرهای مایفر طوری رمز گذاری شده است که از رهگیری و استفاده غیر قانونی از داده ها جلوگیری می نماید .

- بدون تماس بودن کارتهای مایفر :

فناوری بدون تماس یا Contuct Less  مزیتهای فوق العاده ای دارند که از آن جمله میتوان به سرعت ، سهولت و عدم نیاز به رها کردن کارت در داخل ریدرها اشاره نمود که این امر موجبات بالا رفتن امنیت و آرامش را فراهم می نماید .

- تجمیع وظایف و تعریف فرآیندها در یک کارت واحد :

در یک مجموعه فعال اقتصادی و مشاغل خدمات رسان ، طیف گسترده ای از خدماتی که انجام می پذیرد با یک تگ مایفر واحد قابل انجام می باشد که این امر ضمن فراهم نمودن امکان انسجام و یکپارچگی در ارائه خدمات  موجب کاهش هزینه ها و جلوگیری از سردرگمی مشتریان میگردد . در واقع در یک مجموعه فعال میتوان با تعریف اعتبار لازم به یک کارت مایفر اقدام به خدمات بدون اینکه نیاز به انتقال پول باشد نموده ودر نهایت ، پس از اتمام کار و یا اتمام اعتبار نسبت به ارائه صورت حساب  مالی یا تسویه حساب اقدام نمود .

استحکام کارتهای مایفر :

آسیب دیدگی کارتهای مایفر در برابر صدمات ، فرسودگی و سایش این کارتها کم بوده و طول عمر آنها نیز نسبت به سایر کارتها بیشتر است .

- هزینه نگهداری پایین :

با توجه به ویژگی بدون تماس بودن ریدرهای مایفر ، میزان خرابی این کارتها به اندازه قابل توجهی کاهش یافته و در نتیجه هزینه نگهداری آنها کاهش می یابد .

 

کاربردهای مایفر :

امروزه در اکثر نقاط جهان از فناوری مایفر در امورات روزانه استفاده میگردد که بارز ترین آن در سیستمهای کنترل دسترسی ، کیف پول و کارت شناسائی کارکنان یک سازمان می باشد . علاوه بر اینها از کاربردهای عمومی مایفر میتوان در سیستم خودکار جمع آوری کرایه ، پرداخت هزینه پارکینگ ، هزینه حمل و نقل شهری و بین شهری ، کارت های دانشجویی ، کارتهای کتابخانه های عمومی ، کارتهای توریستی ، کارتهای اعتباری هتلی و رستورانها و مجموعه های رفاهی ، ورزشی و ... نام برد .

    

انواع کارتهای مایفر :

کارتهای مایفر در طیف گسترده ای از برنامه ها مفید هستند و در انواع زیر به بازار ارائه میگردند :

MIFARE Classic : کارت‌های هوشمند MIFARE Classic در محدوده فرکانس ارتباطی 13.56 مگاهرتز و مطابق با ISO14443  کار می‌کنند. این کارت‌ها به دلیل ایجاد انقلابی در کارت هوشمند بدون تماس مشهور شده و در مدیریت دسترسی، حمل‌ونقل عمومی، دانشگاهها و ادارات استفاده می‌شوند. این کارت ها برای امکاناتی با الزامات امنیتی اولیه مناسب هستند.  این کارتها بسته به ظرفیت حافظه در دو نسخه عرضه می شود: بیت های 1K و 4K که 4 کا بسیار پیشرفته بوده و بهترین عملکرد را برای طیف گسترده ای از برنامه ها ارائه می دهد.

 

:  MIFARE DESFire کارت‌های بدون تماس هوشمند MIFARE DESFire برای برآوردن نیازهای امنیتی پیشرفته توسعه‌دهندگان سیستمهای کنترل دسترسی طراحی شده‌اند. این فناوری DESFire ضمن انتقال سریع و ایمن داده، دارای ظرفیت ذخیره سازی حافظه قوی می باشند که امروزه ، از آنها به طور گسترده در سیستمهای کنترل دسترسی، حمل و نقل عمومی، برنامه های اعتباری  و کارت های خدمات اجتماعی دولتی استفاده می شوند. نوعی از این کارتها ، دارای ویژگی تایمر تراکنش است که امکان می‌دهد حداکثر زمان را برای یک تراکنش تنظیم نمود که این ویژگی آسیب‌پذیری‌های مرتبط مانند حملات man-in-the-middle جلوگیری می نماید .

MIFARE Plus : کارتهای بدون تماس MIFARE Plus یک ارتقاء پیشرفته از خانواده کارت های هوشمند MIFARE Classic است که از امنیت AES برای احراز هویت و رمزگذاری استفاده کرده و با استانداردهای جهانی مطابقت دارد. این نوع از کارتهای مایفر برای برآوردن الزامات امنیتی پیشرفته یک شهر هوشمند طراحی شده است . نوعی از این کارتها ، دارای ویژگی های فوق العاده ای مانند تایمر تراکنش، احراز هویت 128 بیتی مبتنی بر رمزنگاری AES و ارتباطات قوی و ایمن است.

MIFARE فوق سبک : این محصولات  به منظور متحول کردن سیستم معمولی فروش بلیط کاغذی در کاربردهای محدود در صنایع سرگرمی ، مسافرت و اوقات فراعت استفاده می شود . در نوعی از این کارتها که کاملاً سازگار با استاندارد ISO14443  می باشد فاصله کاری 10 سانتی متر و حافظه ذخیره سازی 144 بایت ،  پشتیبانی ضد برخورد و سرعت ارتباطی 106 کیلوبیت بر ثانیه می باشند که دستور خواندن سریع استثنایی را با فرکانس عملیاتی 13.56 مگاهرتز برای سرعت بخشیدن به تراکنش ها ارائه می دهند و برای جلوگیری از فعالیت های تقلبی، حفاظت از نوشتن حافظه را ارائه می دهد. .

نتیجه گیری : بر خلاف فناوری RFID در فرکانسهای کوتاه 125 کیلو هرتز  ، فناوری ارتباط رادیوئی بی سیم در فرکانس برد متوسط 13.56 مگا هرتز به منظور هوشمند سازی فعالیتها و حذف انتقال نقدی پول از فعالیتهای روزمره و نیز پیاده سازی سیستمهای کنترل دسترسی و اعمال سیاستهای امنیتی سازمانها کاربرد وسیعی پیدا نموده است . امنیت ، بدون تماس بودن ، استحکام و توانائی استقرار سیستم یکپارچه مالی در انواع خدمات ارائه شده توسط بنگاههای اقتصادی وسازمانهای دولتی جزو مزیتهای انکار ناپذیر این سیستمها بوده که با توجه به نوع کاربرد ، اهمیت و میزان هزینه مورد نظر انواع مختلفی از کارتهای مایفر تولید و به بازار ارائه می گردد .

سمت و سوی حرکت جهانی به سمت این تکنولوژی فوق العاده روشن بوده و توسعه فناوریها ، افق های روشن تری را در جهت زندگی سهل و آسان و مدیریت پذیر به جامعه بشری عرضه می نمایند .