لطفا چند لحظه صبر کنید ...
ویژگیهای یک سیستم اکسس کنترل مدرن :

ویژگیهای یک سیستم اکسس کنترل مدرن :

توسعه روز افزون فناوریهای نوین بخصوص در زمینه فناوری RFID و سیستم های کنترل دسترسی ، این امکان را به وجود آورده است تا ضمن فراهم شدن امکان کنترل و مدیریت صحیح فرآیندها ، زندگی امن و راحتی برای بشریت رقم بخورد . از بین روشهای بیومتریک و غیر متریک موجود برای احراز هویت ، روشهای بدون تماس با توجه به مزیتهای بیشماری که دارا می باشند روز به روز اهمیت بیشتری پیدا می کنند که در زیر به برخی از مزایای روشهای مدرن و بدون تماس اشاره میگردد :

قابلیت بدون تماس بودن : امروزه ، با توجه به واگیری برخی از بیماریها از طریق تماس پوست ، استفاده از روشهای بدون تماس بر روشهای با تماس ترجیح داده می شود تا از انتقال انواع بیماریها جلو گیری بعمل آید . این امر خصوصا از زمان همه گیری COVID-19  به یک ضرورت تبدیل گردیده و در حال حاضر سازمانهای با تعداد نفرات بیشتر استفاده از این روشها را در برنامه کاری خود قرار داده اند . از بین روشهای بیومتریک ، روش تشخیص چهره ، بدون تماس بوده و  فناوری مربوط به تشخیص چهره در سالهای اخیر توسعه فوق العاده ای یافته است که از آن جمله می توان به فناوری تشخیص چهره Visible Light  اشاره نمود . بر اساس این فناوری که با استفاده از  هوش مصنوعی ایجاد شده اند دستگاه های کنترل دسترسی قادر هستند تا فاصله 3 متر افراد را تشخیص داده و میزان تقلب را به حدود صفر برسانند . همچنین در روشهای احراز هویت غیر بیومتریک که غالبا بدون تماس هستند استفاده از کارتهای هوشمند بدون تماس ، فناوری QR CODE ، NFC ، BLUE TOOTh و ... از گذشته های نه چندان دور مرسوم شده و روز به روز در حال توسعه هستند .

قابلیت کنترل و مدیریت از راه دور  : سیستم های کنترل دسترسی مدرن ، قابلیت مدیریت از راه دور را داشته و این امکان را فراهم می کنند تا از راه دور و از طریق یک داشبود نرم افزاری ، نسبت به مدیریت و کنترل فرآیندها اقدام نمایند و نیازی به استفاده از سیستم های سنگین که همراه با فرد حرکت می کنند نداشته باشند .

قابلیت دسترسی و ردیابی مراجعه کنندگان : راه حل های مدرن کنترل دسترسی با یک سیستم مدیریت مراجعه کنندگان ارائه می شوند که بدون تماس می باشند . این سیستمها ، سوابق مراجعه کنندگان را ردیابی کرده و امکان استخراج گزارشات مدیریتی مورد نیاز را فراهم می کنند . ضمن اینکه غالباً ، استفاده از این روشها ، سریعتر و امن تر می باشند .

قابلیت یکپارچه سازی : پیاده سازی یک سیستم کنترل دسترسی مدرن ایجاب می کند تا بتوان یک سیستم نرم افزاری یکپارچه با امکان نطارت ، کنترل و مدیریت بر کلیه فعل و انفعالات روز مره فراهم گردد . این سیستم یکپارچه ، ترکیبی از یک سیستم نرم افزاری تحت شبکه همراه با سخت افزارهای تحت شبکه می باشند که کلیه اطلاعات مربوط به سازمان را به صورت یکپارچه در اختیار مدیران سیستنم قرار می دهند .

قابلیت ردیابی منظم : با راه حل های مدرن و بدون تماس کنترل دسترسی، دریافت گزارش های منظم برای زمان ورود و خروج ارباب رجوع و کارکنان امکان پذیر می گردد چنین گزارش‌هایی می‌توانند در مواقع خاص مانند دزدی ، آتش سوزی و ... مفید واقع گردد و یا اینکه گزارشاتی جامع در خصوص زمانهای مراجعه افراد خاص به مکان مورد نظر ، مدت حضور پرسنل در محل کار و ... از آنها استخراج گردد .

 

نتیجه گیری : با تکیه بر این اصل که تکامل فناوری نتیجه تمایل خود ما برای داشتن زندگی بهتر است ، توسعه فناوریها به خصوص فناوری های مربوط به کنترل دسترسی ، در زندگی ما روز به روز خود را بیشتر نمایان می کنند . از طرف دیگر ، علاوه بر ضرورت تامین زندگی راحت برای شهروندان ، موضوع مهم تامین امنیت و حفظ جان و مال شهروندان است که باعث گردیده است فناوری اکسس کنترل شتابی قابل توجه داشته باشد که این روند تکاملی خیره کننده را در برخی موارد میتوان انقلابی در صنعت هوشمند سازی به حساب آورد .