لطفا چند لحظه صبر کنید ...
مزایای نرم افزارهای کنترل دسترسی ابری

مزایای نرم افزارهای کنترل دسترسی ابری

همانطوریکه قبلا ذکر گردیده است  یک سیستم کنترل دسترسی مجموعه ای متشکل از سخت افزارها و نرم افزار می باشد که برای مدیریت و کنترل فیزیکی اماکن و یا داده ها بکار گرفته می شوند . در واقع می توان گفت که نرم افزار اکسس کنترل ابزاری است که امکان مدیریت یکپارچه تجهیزات سخت افزاری نصب شده را از طریق شبکه رایانه ای و یا اینترنت فراهم می نماید . تعریف کاربران با سطوح دسترسی مختلف ، ویرایش ، حذف و استخراج انواع مختلف گزارش های مورد نیاز مدیریتی و ... از طریق نرم افزارهای کنترل دسترسی انجام می پذیرد .

غالباً شرکتهای تولید کننده سخت افزارهای اکسس کنترل ، در کنار فروش سخت افزارها ، اقدام به ارائه یک نسخه رایگان از نرم افزار عمومی خود می نمایند و در صورت نیاز به نرم افزارهای سفارشی فایل SDK یا Software Developer Kit  را از طریق سایت اینترنتی یا به همراه یک CD در اختیار خریدار یا توسعه دهندگان نرم افزار قرار می دهند . به عنوان مثال شرکت ZKTeco نسخه رایگان نرم افزار کنترل دسترسی خود را به نام ZKTeco Access 3.5  در اختیار مشتریان خود قرار داده است .

صرف نظر از نسخه های رایگان نرم افزارهای کنترل دسترسی که جنبه عمومی دارند در یک سازمان بزرگ در اکثر موارد نیاز خواهد بود تا یک سیستم نرم افزاری یکپارچه سفارشی در پلتفرم های نرم افزاری مورد نظر تهیه و در اختیار مشتریان قرار داده شود تا بتواند پاسخگوی نیازهای مدیریتی کارفرما شود که برای این منظور توجه به موارد زیر مورد تاکید می باشد :

انواع نرم افزارهای کنترل دسترسی :

الف ) : نرم افزارهای کنترل دسترسی مبتنی بر سرور  : این نوع نرم افزار کنترل دسترسی بر روی یک سرور در یک ساختمان خاص میزبانی می شود. از این نرم افزار می توان برای کنترل دسترسی در داخل آن ساختمان و فقط آن ساختمان استفاده کرد. شما نمی توانید از راه دور به آن دسترسی داشته باشید و هر ساختمان به سرور خود نیاز دارد. یک مدیر در موقعیت مکانی از طریق این سیستم به کارکنان و مهمانان دسترسی می دهد.

ب ) : نرم افزارهای کنترل دسترسی تعبیه شده : مشابه سیستم‌های کنترل دسترسی مبتنی بر سرور اختصاصی، راه‌ حل‌های مبتنی بر مرورگر شامل یک برنامه وب هستند و  برای کارکرد برنامه نیازی به دسترسی به اینترنت نیست. به شبکه LAN (شبکه محلی) متصل می شود و از هر دستگاهی در داخل LAN قابل دسترسی است

ج ) : نرم افزارهای کنترل دسترسی مبتنی بر ابر :  امروزه ، آخرین اما نه کم اهمیت ترین، بیشتر سیستم های کنترل دسترسی به راه حل های مبتنی بر ابر روی آورده اند. نرم افزار کنترل دسترسی بر روی یک سرور راه دور قرار دارد و توسط مدیر قابل دسترسی است. از پنل مدیریت، تا زمانی که به اینترنت متصل هستید  می‌توان  هر عملکردی را در هر مکانی انجام داد . همچنین می‌توان کل محوطه یک سازمان ، از جمله چندین ساختمان را از یک پنل مدیریت کنترل نمود . برای بررسی پنل مدیریت و ایجاد به روز رسانی یا تغییرات به اتصال اینترنت نیاز دارید. با این حال، حتی بدون اینترنت، سخت افزار همچنان طبق دستور عمل می کند. شما فقط نمی توانید بدون اتصال به اینترنت به روز رسانی کنید.

نرم افزارهای کنترل دسترسی مبتنی بر ابر قابلیتهای زیادی دارند که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

1 امنیت و انعطاف پذیری بالا

2 امکان مدیریت متمرکز برای تمامی فرآیند ها و داده ها در همه ساختمانها

3 – امکان دسترسی و بکاپ گیری متمرکز و راحت بر داده های سازمانی

4 – دسترسی از راه دور از تمام نقاط جهان و از طریق کلیه Device  های  تبلت ، موبایل و رایانه

5 – امکان شناسائی سریع و آسان آسیبها و نظارت بر رفتار کارکنان و ارباب رجوع

6 – ارتقای نرم افزاری سهل و آسان

7 – پشتیبانی سریع و از راه دور

8 – امکان واکنش سریع و آنلاین به اتفاقات به خصوص در شرایط بحرانی

9 – امکان یکپارچه سازی با سایر سیستمهای نرم افزاری موجود در سازمان

10 – امکان استخراج گزارشات مدیریتی جامع

11 – و ...

 

ویژگی های گزارشات نرم افزاری یک سیستم کنترل دسترسی :

نرم افزارهای کنترل دسترسی می توانند گزارشات حسابرسی دقیقی را برای تمام نیازهای یک سازمان ارائه دهند. اعلان آلارمها و هشدارهای امنیتی ، وضعیت عمومی هر یک ار ورودیها و خروجیها ، ایرادات امنیتی اضطراری ، وضعیت دما ، سوابق مراجعه کنندگان ، ترافیک و تنگناهای موجود ، آمار آنلاین و روزانه از رفت و آمدها ، آمار آنلاین قطعات سخت افزاری منصوبه ، لیست محدودیتها و مجوزهای صادر شده  ، وضعیت فضاهای عمومی و ... از آن جمله می باشند .

   نتیجه گیری : امروزه در صنایع مختلفی از نرم افزارهای کنترل دسترسی استفاده می کنند که از آن جمله میتوان به ادارات ، بیمارستان ها و مراکز بهداشتی ، آزمایشگاه ها ، مدارس و دانشگاه ها ، مجتمع های آپارتمانی ،  مجموعه های ورزشی ، هتل ها ، رستورانها ، موسسات مالی و ... اشاره نمود . استفاده از نرم افزارهای کاربردی با قابلیتهای خاص علاوه بر فراهم نمودن ارزش افزوده برای یک سازمان ، هزینه های مدیریتی سازمان را کاهش داده و نتیجه آن احاطه مدیران آن سازمان بر فعل و انفعالاتی است که در مجموعه تحت مدیریت خود به وقوع پیوسته و از بروز حوادث ناگوار جلوگیری می نماید .