لطفا چند لحظه صبر کنید ...
5 نوع مختلف اکسس کنترل

5 نوع مختلف اکسس کنترل

همانطوریکه قبلا ذکر گردیده است اکسس کنترل یا کنترل دسترسی چیزی است که  امکان تعیین افراد مجاز به ورود به یک محل خاص را فراهم می نماید . بسته به تعداد افراد مجاز و تعداد مناطق، گزینه های بسیار متنوعی برای مطابقت با هر مجموعه ای از الزامات امنیتی در دسترس است.

در اینجا پنج نوع مختلف کنترل دسترسی با مزایا و زمینه های کاربردی آنها آورده شده است:

1 ) کنترل دسترسی دستی

برای کنترل دسترسی دستی، افراد به ایمن کردن نقاط دسترسی خاص مانند نگهبان ، مهمانداران یا نمایندگان خدمات مشتری عادت دارند. آنها افرادی را که می خواهند وارد محل شوند را شناسایی می کنند و بر اساس معیارهای از پیش تعریف شده تصمیم می گیرند که فرد مجاز است یا نه ؟

این روش معمولا جاهایی که دریافت اطلاعات از مردم از قبل دشوار بوده و نیازی به شناسایی نمی باشد مورد استفاده قرار می گیرند . به عنوان مثال، در نقاط دسترسی پر رفت و آمد مانند سینماها، تئاترها، باغ‌وحش‌ها و ... شخصی که قبل از ورود به سالن کنسرت بلیط ارائه می دهد .

 

2 ) کنترل دسترسی مکانیکی

برای سناریوهای کنترل دسترسی مکانیکی، از فناوری مکانیکی برای ایمن سازی یک نقطه دسترسی استفاده می شود. یک مثال رایج از این قفل سیلندر با یک کلید مناسب است - بنابراین این قفل معمولاً در خانه ها یا گاراژها استفاده می شود.

 

3 ) سیستم های دسترسی الکترونیکی

برای ساختمان هایی با الزامات امنیتی پیشرفته، می توان از کنترل دسترسی الکترونیکی برای ایمن سازی نقاط دسترسی استفاده کرد. معمولا برای این نوع دسترسی ها ، از فناوریهای تشخیص علائم حیاتی مانند تشخیص چهره ، تشخیص اثر انگشت ، تشخیص کف دست استفاده می شود و یا از فناوریهای تشخیص علاتک غیر حیاتی مانند استفاده از فناوری RFID ، فناوری BARCODE ، فناوری NFC ، رمز نگاری و ... استفاده می شود تا فرد بتواند از آنجا عبور کند. معمولا این دستگاهها اطلاعات لاگ یا سابقه ای از اینکه چه کسی و چه زمانی از منطقه عبور کرده است را حفظ می کند.

دو نوع سیستم دسترسی الکترونیکی وجود دارد:

سیستم های مستقل standalone  :

این نوع سیستمها برای نقاط دسترسی  که به صورت مستقل مدیریت می شوند استفاده می شوند. در این سیستمها ، دسترسی افراد بر اساس مجوزهای دسترسی  که قبلا به دستگاه تعریف گردیده اند صورت می پذیرد . با استفاده از اجزای دسترسی مستقل در مقابل کنترل دسترسی آنلاین سیمی، برای سایت هایی که کنترل دسترسی به طور سنتی به دلیل موقعیت مکانی یا زیرساخت های موجود سایت امکان پذیر نیست، می توان از یک مؤلفه مستقل برای پیاده سازی راه حل کنترل دسترسی به طور مؤثرتر استفاده کرد. اجزای مستقل همچنین می توانند در یک سیستم کنترل دسترسی بزرگتر با ترکیبی از اجزای آنلاین و مستقل ادغام شوند. علاوه بر این، ادغام نقاط دسترسی خارج از سایت آسان است و امکان ادغام در سیستم های بزرگتر را فراهم می کند. نمونه هایی از قطعات مستقل شامل قفل الکترونیکی درب می باشد.

سیستم های آنلاین

این سایت ها برای سایت های بزرگتر با نرخ دسترسی بالا استفاده می شوند، سیم کشی شده و به نرم افزار کنترل دسترسی سیستم میزبان متصل می شوند. به دلیل تبادل پیام در زمان واقعی بین اجزا و نرم افزار می توان با این سیستم ها به سطوح امنیتی بالایی دست یافت. علاوه بر این، رابط‌هایی برای بسیاری از سیستم‌های دیگر مانند سیستم هشدار، کنترل آسانسور و غیره وجود دارد.

4 ) کنترل دسترسی مکاترونیک

همچنین می توان از ترکیب الکترونیک و مکانیکی برای ارائه امنیت بیشتر استفاده کرد. در این مثال، سیستم الکترونیکی ابتدا کارت/کد/دیگر رسانه های مورد استفاده را بررسی می کند و تنها پس از عبور از آن می توان از کلیدی روی قفل مکانیکی برای باز کردن درب استفاده کرد. این نوع ترکیب معمولاً در دفاتر با الزامات امنیتی بالا، ساختمان‌های مسکونی خصوصی و اتاق‌های سرور استفاده می‌شود.

 

5 ) سیستم های دسترسی فیزیکی

سیستم های دسترسی فیزیکی نقش مهمی در کنترل دسترسی و امنیت دارند - مهم نیست که یک قفل یا سیستم کنترل دسترسی چقدر با کیفیت باشد، اگر بتوان از در یا سیستم دسترسی فیزیکی عبور کرد، اهمیت کمی دارد. بنابراین، سیستم دسترسی فیزیکی باید به طور کلی و در راستای الزامات ایمنی دیده شود. نمونه هایی از سیستم های دسترسی فیزیکی عبارتند از:

راهبندهای الکترونیکی

انواع مختلف گیت های الکترونیکی شامل گیت های شیشه ای ، سه اهرمی ، تمام قد ، نیم قد و ...

درهای چرخان

قفلهای الکترونیکی و ...