لطفا چند لحظه صبر کنید ...
5 نکته مهم در مورد نرم افزارهای کنترل دسترسی

5 نکته مهم در مورد نرم افزارهای کنترل دسترسی

5 نکته مهم در مورد نرم افزارهای کنترل دسترسی

در بسیاری از سیستم‌های کنترل دسترسی ، نرم‌افزار کنترل دسترسی به‌عنوان یک سرویس همه‌جانبه توسط تولید کننده سخت افزار ارائه می گردند . این سیستمها به یک نرم‌افزار اختصاصی برای مدیریت دسترسی الکترونیکی تجهیز می شوند . در برخی از سیستمهای کنترل دسترسی ، نرم افزار کنترل دسترسی به عنوان یک آیتم مستقل قابل تهیه بوده و  میتواند با سخت افزار فیزیکی ساختمان مورد استفاده قرار گیرد . در هر دو حالت مذکور 5 نکته اساسی در مورد نرم افزارهای کنترل دسترسی باید مورد توجه قرار گیرد .

 

1. انواع نرم افزارهای کنترل دسترسی :

انواع مختلفی از گزینه های نرم افزار کنترل دسترسی وجود دارد، اما سه گزینه اصلی وجود دارد:

الف ) نرم افزارهای کنترل دسترسی مبتنی بر سرور :

این نوع نرم افزار کنترل دسترسی بر روی یک سرور در یک ساختمان خاص میزبانی می شود. از این نرم افزار می توان برای کنترل دسترسی در داخل آن ساختمان و فقط آن ساختمان استفاده کرد. شما نمی توانید از راه دور به آن دسترسی داشته باشید و هر ساختمان به سرور خود نیاز دارد. یک مدیر در موقعیت مکانی از طریق این سیستم به کارکنان و مهمانان دسترسی می دهد. اینها معمولاً در یک سیستم کنترل دسترسی کامل خریداری می شوند.

ب ) نرم افزارهای کنترل دسترسی تحت وب :

مشابه سیستم‌های کنترل دسترسی مبتنی بر سرور اختصاصی، راه‌حل‌های مبتنی بر مرورگر شامل یک برنامه وب هستند. برای کارکرد برنامه، نیازی به دسترسی به اینترنت نیست. این سیستمها به شبکه داخلی متصل می شود و از هر دستگاهی در داخل LAN قابل دسترسی است.

ج ) نرم افزارهای کنترل دسترسی مبتنی بر ابر :

امروزه بیشتر سیستم های کنترل دسترسی به راه حل های مبتنی بر ابر روی آورده اند. نرم افزار کنترل دسترسی بر روی یک سرور راه دور قرار دارد و توسط مدیر قابل دسترسی است. از پنل مدیریت، تا زمانی که به اینترنت متصل هستید، می‌توانید هر عملکردی را در هر مکانی انجام دهید. و با یک پنل مدیریت کنترل کرد .

در حال حاضر این نوع نرم افزارهای کنترل دسترسی روز به روز کاملتر شده و جایگزین نرم افزارهای مبتنی بر سرور و مبتنی بر وب میگردند .

 

2. مزایای نرم افزار کنترل دسترسی مبتنی بر ابر

صنعت در حال تغییر به رویکرد مبتنی بر ابر است. بسیاری از شرکت‌ها متوجه شده‌اند که این سیستم امنیت و انعطاف‌پذیری لازم برای تکمیل اهداف خود را برای آنها فراهم می‌کند. در اینجا برخی از بهترین مزایای نرم افزار کنترل دسترسی مبتنی بر ابر آورده شده است:

- مرکزی برای مدیریت دسترسی و کنترل داده ها در تمامی بخشهای یک سازمان :یکی از بهترین مزایای کنترل دسترسی مبتنی بر ابر، توانایی کنترل تمام این اقدامات امنیتی از یک صفحه مدیریت مرکزی است. با نرم افزار کنترل دسترسی مبتنی بر ابر، می توانید سیستم را در عرض چند دقیقه در کل محوطه خود به روز کنید. این نرم افزار همچنین رکوردی را برای مشاهده و همچنین جمع آوری داده های آماری در مورد استفاده از نقطه دسترسی نگه می دارد. شما کنترل بیشتری بر روی امکانات خود بدون مشکلات گران قیمت مانند سرورها دارید. همچنین می توانید بهتر از اطلاعات شخصی در کسب و کار خود محافظت کنید.

- دسترسی از راه دور / قفل : نرم افزار کنترل دسترسی مبتنی بر ابر را می توان در هر نقطه از جهان مورد استفاده قرار داد. شما می توانید از راه دور کار کنید و همچنان بتوانید تمام نیازهای امنیتی خود را مدیریت کنید. اکثر برنامه ها فقط به یک اتصال Wi-Fi ایمن و ورود به سیستم اعتبار نیاز دارند. داده‌های سیستم‌ها روی یک سرور راه دور قرار می‌گیرند، بنابراین نیازی به پرداخت هزینه اولیه ندارید. سیستم‌های مبتنی بر ابر همچنین شامل برنامه‌های موبایل و تبلت هستند تا بتوانید نیازهای امنیتی خود را حتی در حال حرکت مدیریت کنید. این به شما انعطاف پذیری زیادی برای پاسخ به تهدیدات امنیتی می دهد. مهمتر از همه، در مواقع اضطراری، اکثر راه حل های نرم افزاری به شما این امکان را می دهند که در عرض چند دقیقه امکانات خود را قفل کنید. دسترسی از راه دور به شما امکان می دهد در یک لحظه آماده باشید.

- امنیت : یک سیستم کنترل دسترسی مبتنی بر ابر به شما امکان می دهد اقدامات امنیتی خود را بارها و بارها بررسی کنید. بسیاری از برنامه‌ها توانایی چاپ « پیام حسابرسی » را ارائه می‌دهند. این چاپی از هر نقطه دسترسی، افرادی که از آن مکان‌ها بازدید کرده‌اند، زمان و تعداد دفعات بازدید از آن مکان‌ها است. می‌توانید از این داده‌ها برای تنظیم خط‌مشی‌ها و دستورالعمل‌های خاص، شناسایی آسیب‌پذیری‌ها، محافظت از داده‌های حساس و نظارت بر رفتار کارکنان استفاده کنید.

- اتوماسیون : یکی از بزرگترین اشکالات سیستم های قفل و کلید این است که شما به صورت دستی به هر نقطه ورودی دسترسی دارید. می تواند خسته کننده و بیهوده باشد. نرم افزار مبتنی بر ابر به شما امکان می دهد تا با اتوماسیون این مشکل را برطرف کنید. به عنوان مثال، شما یک فروشگاه بزرگ دارید که سعی در راه اندازی آن دارید. شما نمی خواهید کلیدهای فیزیکی را در اختیار مدیرانی قرار دهید که ممکن است گم شوند یا دزدیده شوند. در عوض، نرم افزار خود را طوری تنظیم کنید که ساختمان را بر اساس بازه های زمانی خاص به روی عموم باز و بسته کند. همچنین می توانید استفاده و دسترسی کارمندان خاصی را نیز خودکار کنید. مالکان همچنین می توانند محرک های قفل و سیاست های کنترل دسترسی را در یک لحظه تنظیم کنند .

- ارتقاء نرم افزار : نرم افزار با گذشت زمان ثابت نمی ماند. اکثر شرکت های نرم افزار کنترل دسترسی همیشه نرم افزار را با ویژگی های جدید، امنیت بهتر و حتی کنترل بیشتر داده ها به روز می کنند. هنگام خرید نرم افزار، این اولین تکراری است که از آن استفاده می کنید. این سرویس باید به طور مداوم بهبود یابد و در طول زمان ارزش بیشتری برای شما فراهم کند. این تغییرات سیستم در کل شبکه شما نیز اتفاق می افتد. شما مجبور نیستید بروید و هر سیستم را به صورت جداگانه تغییر دهید. به روز رسانی به طور خودکار در طول زمان انجام می شود.

- پشتیبانی از راه دور : برخلاف سیستم‌های قدیمی، که باید با یک تکنسین تماس بگیرید، مشکل را توضیح دهید، سپس از آنها بخواهید برای رفع مشکل به محل کار شما بیایند، می‌توانید مستقیماً از رایانه خود پشتیبانی دریافت کنید. این بدان معنی است که آنها می توانند تشخیص را از طریق اینترنت انجام دهند و مشکلات را در زمان واقعی مشاهده کنند. دیگر منتظر حضور تکنسین نباشید، در عرض چند دقیقه پشتیبانی لازم را دریافت کنید.

- پشتیبانی سریع : از آنجایی که اکثر نرم افزارهای کنترل دسترسی مبتنی بر ابر را می توان از راه دور یا در دستگاه های تلفن همراه استفاده کرد، به این معنی که اقدامات امنیتی را سریعتر انجام می دهید. چه اجازه دسترسی، ایجاد کاربران موقت، یا تنظیم امکانات خود را در قفل کردن، شما می توانید در عرض چند دقیقه به یک نیاز در حال توسعه واکنش نشان دهید. برای فعال کردن ویژگی‌ها، نیازی نیست که به رایانه مرکزی متصل باشید یا در محل حضور داشته باشید. کاربران دیگری نیز می توانند برای شرایط اضطراری اضافه شوند، حتی اگر بدون سرویس انبار باشید.

 

- مقیاس پذیری آسان : در حالی که هر نرم افزار متفاوت است، اکثر آنها به راحتی کاربران جدید را اضافه می کنند. می‌توانید این اطلاعات را خودتان پر کنید یا فرمی را برای کارگران ایجاد کنید تا آن‌ها را پر کنند و سپس آن اطلاعات را در طول فرآیند نصب آنها در سیستم کپی کنید. همچنین می توانید مجوزها را حذف/اضافه کنید و کارمندان غیرفعال را با چند کلیک حذف کنید.

یکپارچه سازی : آیا از وارد کردن داده های کارگر در صفحات گسترده اکسل برای محاسبه حقوق و دستمزد خسته شده اید؟ نرم افزار کنترل دسترسی می تواند با ثبت خودکار آن داده ها برای شما کمک کند. در واقع، زمان‌های دقیق ورود/پانچ کردن را می‌توان با تلفن، دسکتاپ، تبلت یا جا کلیدی ضبط کرد. شما می توانید از این داده ها استفاده کنید تا زمان اتلاف را حذف کرده و وظایف منابع انسانی را بهینه کنید. ثبت زمان‌های پانچ انعطاف‌پذیر به شما این امکان را می‌دهد که کارکنان خود را بدون توجه به جایی که کار می‌کنند و در عین حال امن هستند، زیر نظر داشته باشید. علاوه بر این، برخی از نرم افزارهای کنترل دسترسی به شما این امکان را می دهند که با سایر پلتفرم های شخص ثالث برای تکمیل وظایف HR ادغام شوید . در پایان ماه، می توانید به گزارش های دقیق برای همه کارمندان خود دسترسی داشته باشید و بر اساس بهترین داده ها برای شرکت خود تصمیم بگیرید.

 

3. ویژگی های گزارش نرم افزار کنترل دسترسی

نرم افزار کنترل دسترسی می تواند گزارشات حسابرسی دقیقی را برای تمام نیازهای شما به شما ارائه دهد. مواردی مانند: کنترل آلارمها ، اشغال ساختمان ، تعداد قطعات سخت افزاری ، شمارش کلید ، سوابق بازدیدکنندگان ، شناسایی عیوب امنیتی اضطراری شخصی و کنترل دسترسی و ...

4. کاربرد نرم افزارهای کنترل دسترسی :

صنایعی که از نرم افزار کنترل دسترسی استفاده می کنند عبارتند از : سیستم های اداری ، بیمارستان ها و مراکز بهداشتی ، آزمایشگاه ها ، دفاتر دولت  ، مدارس / دانشگاه ها ، مجتمع های آپارتمانی ، مجموعه های ورزشی ، فروشگاه ها ، رستوران ها ، هتل ها و و هر کس دیگری که به دنبال اجرای اقدامات امنیتی است

5. قیمت نرم افزار کنترل دسترسی :

بیشتر سیستم‌های نرم‌افزاری به شما یک نقل قول سفارشی ارائه می‌کنند که می‌تواند شامل نوعی سخت‌افزار نیز باشد. شما باید برای لایسنس نرم افزار، راه اندازی سیستم و دسترسی هزینه های لازم را  بپرداید  . پارمترهایی مانند قابلیت سیستم مبتنی بر ابر ، سازگاری با سخت افزار ، تنوع گزارشات قابل استخراج ، قابلیت لینک با سایر نرم افزارهای موجود سازمان و ... بر قیمت یک نرم افزار تاثیر مستیم دارد .