لطفا چند لحظه صبر کنید ...
ضرورت ، مزایا و نکات مهمی که در تهیه سیستم کنترل دسترسی باید در نظر گرفت

ضرورت ، مزایا و نکات مهمی که در تهیه سیستم کنترل دسترسی باید در نظر گرفت

مزایای استفاده از دستگاه کنترل تردد چیست؟

کنترل دقیق ورود و خروج افراد و اشیاء

کنترل دقیق زمان حضور یا عدم حضور افراد و یا اشیاء ( اضافه کار و یا کسر کار )

نگهداری آرشیو کاملی از ورود و خروج افراد و اشیاء

تسریع امورات و پیشگیری از خطای انسانی

حذف فرایندهای دستی و کاغذی

امکان رشد سیستم کنترل تردد همزمان با توسعه کسب و کار

امکان تهیه گزارشات مدیریتی در کمترین زمان ممکن

صرفه جویی اقتصادی

 

نتایج حاصل استفاده از سیستم های کنترل تردد :

برقراری امنیت هوشمندانه و کامل در سازمان :

امنیت مهم ترین موضوع در بسیاری از سازمان ها و ادارات می باشد که تحقق آن برای فعالیت موثر افراد داخل مجموعه ضرورت دارد تا به شکل صحیح و اصولی انجام گیرد . بزرگ ترین دست آوردی که دستگاه های کنترل تردد برای مدیران و اعضای یک مجموعه به ارمغان می آورد، کنترل تردد هوشمند و حفظ امنیت سازمان است.

یکپارچه سازی سیستم های نظارت و کنترل

یکی از مزایای پیاده سازی سیستم های کنترل تردد یکپارچه در سازمان، انجام ساخت یافته و منظم  فعالیت ها و افزایش ضریب امنیتی بخش های مختلف مجموعه است. این مزیت به مدیران سازمانها این امکان را می دهد تا داده ها و اطلاعات آماری دقیق تری را به دلیل یکپارچه بودن سیستم در اختیار داشته باشند. در یک سیستم کنترل تردد از دوربین های مداربسته گرفته تا سیستم های اعلام حریق ، دستگاه های کنترل تردد و همگی با یکدیگر در ارتباط بوده و در برخی موارد از یکدیگر تاثیر می گیرند.

 

امکان تهیه نرم افزار اتوماسیون کنترل تردد اختصاصی :

نرم افزار اتوماسیون کنترل تردد یکپارچه ، امکان شخصی سازی و اعمال سیاستهای مدیریتی را برای هر مجموعه و سازمان فراهم می نماید . از آن جایی که نیازهای سازمانی ارتباط مستقیمی با نوع فعالیت های آن دارد لذا می توان نرم افزار اتوماسیون کنترل تردد را به گونه ای طراحی نمود که تمام این نیازها را هدف گرفته و در راستای رفع آن ها عمل کنند. به همین خاطر استفاده از نرم افزار اتوماسیون کنترل تردد سفارشی در بسیاری از سازمان ها باعث پوشش کامل نیازهای کاربردی و امنیتی و ... به صورت اختصاصی خواهد بود .

 

فاکتورهایی که باید در انتخاب سیستم‌های کنترل در نظر داشته باشید :

در نظر گرفتن گزینه‌های زیر  به مدیران سازمانها کمک می‌کند تا مناسب‌ترین سیستم  کنترل تردد را برای کسب‌وکار خود تهیه کنند. باید پیش از انتخاب سیستم کنترل تردد ، علاوه بر دقت بالا، سرعت احراز هویت ، قیمت مناسب ، قابلیت ارتقاء و کاربری آسان سیستمی که بالاترین سطح امنیت را با توجه به ضرورتهای آن برای سازمان فراهم میکند به نکات زیر توجه نمود : 

توان برقراری امنیت در یک سازمان، از مهم‌ترین چالش‌هایی است که هر سازمان یا شرکتی با آن دست و پنجه نرم می‌کند. ضرورت وجود امنیت و پیاده سازی سیستمهای کنترل حفاظت فیزیکی ، شرکت‌ها را ملزم می‌کند که از سیستم‌های امنیتی مجهز به آخرین تکنولوژی‌های روز استفاده کنند. امروزه از گیت های هوشمند برای امنیت مراکز و سازمان‌ها استفاده می‌شود. سیستم‌هایی که علاوه بر تکنولوژی هوش مصنوعی، از دوربین‌های مدار بسته، فلزیاب، دزدگیر و سیستم حضور غیاب برای فراهم کردن بیشترین سطح امنیت استفاده می‌کنند.

موقعیت مکانی : انتخاب نوع سیستم کنترل تردد بستگی مستقیم به مکانی دارد که مورد استفاده قرار می گیرد چرا که هر مکانی با سطح متفاوتی از خطرات و تهدیدات روبرو است. اماکن تجاری ، فروشگاه‌ها ، پایانه‌های حمل و نقل و مراکز پر تردد همواره در معرض تهدیدات مختلفی قرار دارند . افرادی که در هر یک از این مناطق مشغول به فعالیت هستند، باید سیستم اکسس کنترل متناسب با خود داشته باشند. مشخصات و ویژگی مکان از نظر امنیتی و مالی و نیز حجم تردد در محل پارامترهای خیلی مهمی در این زمینه هستند . بدیهی است پیش از انتخاب سیستم کنترل تردد، ابتدا باید تعداد رفت و آمدها در روز برآورد شود و اگر روزانه تردد زیادی در محل وجود دارد، سیستمی انتخاب گردد که سرعت بالایی در احراز هویت افراد داشته باشد و بدون تاخیر و ایجاد ازدحام بتواند همه را کنترل کند.

نیازهای شرکت : هر شرکتی با توجه به توانایی‌های خود، نیازمند سطحی از امنیت و کنترل تردد است. مسلما میزان امنیتی که برای یک بانک لازم است، در یک مدرسه نیاز نخواهد بود. صنایع شیمیایی و نظامی، سفارت خانه و وزارت خانه‌ها ، مجلس و اماکن مهمی از این دست، نیازمند سیستم‌های کنترل منحصربفردی هستند. علاوه بر سیستم‌های کنترل تردد، ایمنی این اماکن با حضور افسران پلیس، دوربین‌های مداربسته و تقویت می‌شود.

هزینه سیستم کنترل دسترسی : عامل مهم دیگری که در خرید سیستم کنترل تردد باید در نظر گرفته شود، هزینه‌ی آن است. سیستم های امنیتی مختلف مانند دسترسی بیومتریک، دوربین‌های مدار بسته، کارت‌های هوشمند و قفل اثر انگشت ، هزینه‌های متفاوتی دارند. سیستم‌های بیومتریک به طور کلی گران‌ قیمت ترند؛ اگرچه، هر سیستم سطح متفاوتی از پیچیدگی را دارا می‌باشد. سازمان‌ها باید سیستمی متناسب و کاربردی با فضای شغلی خود انتخاب کنند. سیستمی که در عین کاربری مناسب و رضایت بخش، مقرون به صرفه باشد.

عمر سیستم : همانطور که قبل از هر خریدی دوام و ماندگاری آن جنس باید بررسی شود در مورد انتخاب سیستمهای کنترل دسترسی نیز باید دقت شود که سیستم قابلیت به روز رسانی و دریافت فناوری‌های آینده را داشته باشد. به عبارتی این سیستم باید بتواند با پیشرفتهای بعدی و فناوری‌های نوین سازگار باشد.

قابلیت سازگاری با سیستم‌های دیگر : در هر سازمان پیشرفته‌ای مجموعه‌ای از نرم افزارها برای اهداف مختلف وجود دارد که سامانه حضور و غیاب و سیستم مدیریت منابع انسانی از جمله این نرم افزارها هستند. برای مدیریت چابک و هوشمند مجموعه ها بهتر است این سیستم‌ها با یکدیگر ادغام شده و اقدام به تبادل اطلاعات نمایند . به این ترتیب نظارت بر اینکه هر فردی چه زمانی وارد یا خارج شده یا چه مدتی در شرکت حضور داشته است، ساده‌تر می‌شود. ، اطلاعات افراد تازه بکار گرفته شده در سیستم مدیریت منابع انسانی ثبت شده و کارمند جدید اجازه تردد پیدا می‌کند. یا برای کارمندان قبلی ، در صورت حذف اطلاعات آنها از بخش منابع انسانی، دیگر اجازه تردد در شرکت را نخواهند داشت.

کاربری آسان : سهولت در استفاده از سیستم کنترل تردد و اکسس کنترل فاکتور مهمی برای انتخاب آن است. کارمندان هر روزه از این دستگاه برای احراز هویت خود و دریافت مجوز تردد استفاده می‌کنند. بنابراین باید به راحتی بتوانند با آن کار کنند.

 

ضرورتهای پیاده سازی سیستم کنترل دسترسی :

 دلایل فراوانی به منظور استفاده از سیستمهای کنترل دسترسی وجود دارد. غالب این دلایل از نوع امنیتی نبوده و برخی از آنها باعث احاطه مدیریت بر فرآیند کارها و کاهش هزینه های سازمانها می شوند.

از نظر امنیتی :

استفاده از سیستم کنترل دسترسی موجب حفاظت از منابع شرکت در 24 ساعت و  7 روز هفته می باشد که به کمک آن میتوان  بصورت فیزیکی و الکترونیکی و به صورت شبانه روزی و حتی در زمان عدم حضور از سیستم محافظت نمود .

کاهش سرقت و افزایش امنیت اموال از نتایج غیر قابل انکار استفاده از سیستم های کنترل تردد می باشد .

در دستگاه کنترل تردد ثبت وقایع براحتی انجام گرفته و گزارشات و مانیتورینگ تردد افراد به فضاهای مختلف قابل استخراج می باشند .

استفاده از دستگاه کنترل تردد ، روشی است که با حداقل هزینه امکان محدود کردن دسترسی ها به مکانهای مهم و طبقه بندی شده فراهم می آید .

در این روش کلیدهای مکانیکی حذف و روشهای بیومتریک و یا غیر بیومتریک برای ایجاد  دسترسی به منابع بکار گرفته میشوند .

در صورت مفقودی کلید مکانیکی نیاز به تعویض قفل می باشد در صورتیکه دسترسی تگ ها درصورت گم شدن تگ RFID تنها با غیر فعال کردن آن تگ حذف می شوند .

در دستگاه کنترل تردد امکان ویرایش دسترسی افراد ، حذف و تعریف کاربران جدید به راحتی وجود دارد .

سیستمهای کنترلدسترسی دسترسی افراد فقط به فضاهای غیر مجاز را غیر ممکن می سازد .

 

از نظر بهره مندی از مزایای فناوری اطلاعات :

به منظور بهره برداری بهینه از سیستم کنترل دسترسی، می توان سیستم کنترل دسترسی را با تجهیزات و سیستم های مربوط به حوزه فناوری اطلاعات یکپارچه نمود . مدیریت افراد سیستم کنترل دسترسی توسط Active Directory ، اعمال سیاستهای سطوح مختلف دسترسی ، فراهم نمودن امکان مدیریت سیستم کنترل دسترسی از طریق منابع شبکه و ... از مزایای این روش خواهد بود .

 

از نظر اقتصادی :

یکی از نتایج غیر قابل انکار استفاده از سیستمهای کنترل دسترسی کاهش هزینه های سازمان می باشد که این امرعلاوه بر اینکه می تواند موجب کاهش نیروهای انسانی و کاهش دزدی ها گردد مزایای غیر مستقیم دیگری نیز داشته باشد که که در زیر بدان اشاره میگردد :

کاهش هزینه ها و افزایش کارایی سیستم با حذف فرم های کاغذی

حفاظت از دارایی های شخصی افراد.

سیستمهای کنترل دسترسی می تواند باعث کنترل وظایف افراد شود.

شناسایی مکانها و مسیرهای تردد افراد به منظور بهینه کردن هزینه ها

جلوگیری از هدر رفتن تجهیزات مصرفی مانند چاپگر و ...

کنترل حضور موثر افراد در ساعات کاری

ایجاد محیط امن که باعث افزایش روحیه و بهره وری پرسنل میگردد .

کنترل روشنایی و دمای محیط بر اساس تعداد افراد ورودی به یک فضا

 

 

نکات مهمی که در انتخاب سیستم کنترل تردد باید مورد دقت قرار گیرد :

انتخاب یک سیستم کنترل تردد مناسب با یک برند خوب در تمامی سیستم ها به خصوص در سیستمهای کنترل حفاظت فیزیکی از اهمیت حیاتی برخوردار است  که در اینجا به چند نکته مهم برای انتخاب یک برند خوب در زمینه سیستم کنترل تردد اشاره می شود :

داشتن مجوز استفاده معتبر و قانونی و بدون محدودیت از سخت افزارها و نرم افزارها و ارائه لایسنس اختصاصی  که این ویژگی باعث افزایش امنیت سیستم شده و امکان بروزرسانی راحت تر نرم افزار را فراهم خواهد نمود .

وجود نماینده معتبر و رسمی در ایران که بتواند خدمات پشتیبانی و پس از فروش مناسب و بدون مشکل ارائه نماید .

ارائه بسته کامل سخت افزاری و نرم افزاری توسط یک شرکت ، تا ضمن ایجاد یکپارچگی و سازگاری امکان استفاده حداکثری از منابع سخت افزاری و نرم افزاری را فراهم نماید .

داشتن امکان ارائه راهکارهای متنوع برای مجموعه کاملی از نیازها در یک سازمان یا مجموعه ، به عنوان مثال ارائه محصولات کنترل تردد متنوع برای استفاده در ورودی پارکینگها ،آسانسورها ، قسمت های مختلف اداری ، تاسیسات ، اتاق مانیتورینگ ، اتاق سرور و

سوابق اجرائی و پشتیبانی تیم ارائه کننده خدمات که در این خصوص تعداد پروژه های انجام شده توسط آن شرکت و یا نماینده آن شرکت و حسن اعتبار شرکت خدمات دهنده همواره باید در انتخاب یک سیستم دسترسی مطلوب مورد نظر قرار گیرد .