لطفا چند لحظه صبر کنید ...
یک انتخاب هوشمندانه : RFID یا BARCODE ؟

یک انتخاب هوشمندانه : RFID یا BARCODE ؟

مقایسه بارکد و RFID مانند مقایسه گذشته و حال است که هر دو تکنولوژی مزایای مخصوص خود را دارند. به طور کلی شباهت های زیادی بین این دو وجود دارد زیرا هر دو سعی در حل مشکلات مشابه در صنعت دارند. در مواردی که ما اغلب در مورد یکی از این فناوری ها به عنوان تنها راه حل ممکن صحبت میکنیم، ممکن است بتوانیم هر دو را همزمان استفاده بکنیم.

اما تفاوت ها و شباهت های بارکد و RFID چیست؟ چه چیزی این دو را از هم متمایز میکند؟ بیایید ویژگی های اصلی آنها را بررسی کنیم:

بارکد و RFID هر دو به شرکت ها کمک میکنند تا دارایی های خود را ردیابی و اطلاعات آنها را ذخیره کنند. این اطلاعات معمولا روی برچسب ها ذخیره میشوند و میتوان آن ها را در پلتفرم های آنلاین ذخیره و به اشتراک گذاشت.

تفاوت های RFID و بارکد:

بارکد :

۱. شما باید هر برچسب را بصورت جداگانه اسکن کنید که باعث میشود سرعتتان کم شود.

۲. بارکد ها بر روی کاغذ یا چسب چاپ میشوند در نتیجه بیشتر در معرض پاره شدن یا ساییده شدن هستند. برچسب های آسیب دیده یا کثیف قابل اسکن نیستند.

۳. شما باید اسکنر را در معرض دید برچسب نگه دارید که منجر به دامنه اسکن کمتری میشود.

۴.برچسب های بارکد فقط میتوانند مقدار محدودی از داده ها را ذخیره کنند. معمولا اطلاعات کلی کالا مانند نام، SKU و سازنده کالا را میتوان در آن ها ذخیره کرد .

۵. بارکد ها سبک و ارزان هستند.

 

RFID:

۱.شما میتوانید چندین کالا را به طور همزمان اسکن کنید که به کارتان سرعت میبخشد.

۲.برچسب های RFID محکم تر و قابل استفاده تر هستند. آنها را میتوان در محیط های خشن تر نیز استفاده کرد. تگ های پیشرفته RFID حتی دارای حسگر های دمایی و رطوبتی نیز هستند.

۳. تگ های RFID نیازی به فاصله نزدیک ندارند. آنها را میتوان در فاصله های دور نیز اسکن کرد. (محدوده اسکن تا ۱۵ متر)

۴. برچسب های RFID میتوانند داده های بیشتری با درجه پیچیدگی بالاتر مانند اطلاعات نگهداری محصول و تاریخ انقضا را ذخیره کنند. علاوه بر این، میتوانند داده ها را رمز گذاری کنند.

۵. ایمن تر، دقیق تر و راحت تر هستند.

۶. فلزات و برخی مایعات میتوانند عملکرد RFID را تحت تاثیر قرار دهند.

 

اسکنر های بارکد با استفاده از یک پرتو نور برای خواندن الگوی سیاه و سفید چاپ شده بر روی برچسب کار میکنند؛ در حالی که RFID از امواج رادیویی برای انتقال داده ها از تراشه های RFID به اسکنر ها استفاده میکند  .

با توجه به متن بالا، واضح است که در مواردی RFID بهتر است و در مواردی بارکد. برای مثال خواربار فروشی ها و فروشگاه هایی که با کالا های فاسد شدنی سر کار دارند، استفاده از بارکد را ترجیح میدهند در حالی که صنایع با اقلام با ارزش تر RFID را ترجیح میدهند.

 

مزیت های RFID نسبت به بارکد:

سرعت:

بدون شک شکاف عملکردی بزرگی بین سرعت بارکد و RFID وجود دارد. این نتیجه مستقیم اسکن فردی بارکد در مقابل اسکن چندین آیتم در یک زمان RFID است.

دقت:

ارزیابی دقت دشوار تر است، زیرا بارکد نیاز به خواندن دستی دارد بنابراین بیشتر در معرض خطای انسانی است. با این وجود، اگر تگ های RFID روی فلزات یا مایعات قرار بگیرد، ممکن است به اندازه کافی دقیق نباشد. در اکثر شرایط، RFID میتواند تا 100% دقت را برای شما تضمین کند.

اتوماسیون ( خودکار بودن ):

شما وقتی از RFID  استفاده میکنید مدیریت موجودی و اقلام خود را خودکار میکنید. از آنجایی که تگ های RFID میتوانند اطلاعات بیشتری را نسبت به تک های بارکد ذخیره و به اشتراک بگذارند، یک سیستم مجهز به RFID به شما این امکان را می دهد تا از داده ها بهتر استفاده بکنید. دسترسی بهتر به داده های با کیفیت بالاتر به شما این امکان را میدهد که از اتوماسیون نه تنها برای مدیریت موجودی استفاده کنید، بلکه چرخه فروش خود را نیز بهینه میکنید.

با این حال، هنوز هم محیط هایی وجود دارند که از بارکد یا ترکیبی از بارکد و RFID استفاده میکنند. در نتیجه مقایسه این دو تکنولوژی اشتباه است زیرا هر کدام در محیط های مخصوص به خود، بهترین عملکرد را دارند. ایکه بارکد برای نیاز های شما بهتر است یا RFID، باید با بررسی شرایط خاص کسب و کار شما مشخص شود.